Google i knæfald: Undskylder for massive Gmail-problemer

Op mod 200 millioner brugere af Googles populære Gmail-tjeneste har haft bøvl med at modtage mails.

Artikel top billede

Et af internet-alderens største og mest betydningsfulde selskaber, Google, har haft uventede problemer med sin Gmail-service i 12 timers tid for ganske nylig.

Ifølge Googles egen apps-servicestatus modtog søgegiganten i går fejlmeldinger omkring Gmail, og selskabet skrev, at mindre end 0,024 procent af Googles omkring 425 millioner Gmail-brugere var ramt.

Godt to timer senere lød det nu, at 'mindre end halvdelen' af de mange Gmail-brugere var påvirket af problemerne.

Efter fejlretningen skriver Google, at 29,1 procent af modtagne mails i Gmail-indbakken har været forsinket under Gmail-knaset.

"Den gennemsnitlige (median) forsinkelse var blot på 2,6 sekunder, men visse mails har været mere alvorligt forsinkede. Det har dog ikke haft betydning for brugernes adgang til Gmail eller andre funktionaliteter," skriver Google.

"Vi undskylder ulejligheden og takker for jeres tålmodighed og fortsatte støtte," hedder det også på Googles servicestatus.

Ikke første Google-knas

Det er endnu ukendt, hvorfor Googles populære mail-service har været i tovene.

Men det er ikke første gang i den seneste tid, at Google har problemer med sine services.

I sidste måned gik flere Google-services i sort, hvilket betød et drop i nettrafikken på op mod 40 procent.

Den historie kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job