Microsoft vil betale kunder for at droppe deres iPhones

Flere skal købe smartphones med Windows Phone, mener Microsoft. Så nu vil selskabet betale kunder for at aflevere deres gamle iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have fat i flere af de smartphone-kunder, der i dag sværger til iPhone- eller Android-produkterne. 

Et nyt tiltag fra Microsofts side er dog alligevel noget opsigtsvækkende.

Selskabet vil nemlig frem til den 3. november betale minimum 200 dollars - omkring 1.100 kroner - hvis man afleverer sin gamle iPhone i en Microsoft Store.

Betalingen sker i form af et gavekort til - ja, du gættede rigtigt - en Microsoft-butik.

"På udkig efter en opgradering af din telefon? Tjek de nye Windows Phones ud og find en, der er lige så unik, som du er," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

Tiltaget gælder indtil videre kun i de amerikanske Microsoft-butikker (inklusive Canada og Puerto Rico), da selskabet endnu ikke har europæiske Microsoft-butikker (men dog har planer om det).

Hvad skal der ske med de gamle iPhones?

Det mest interessante er dog også, at Microsoft nu tager denne fremgangsmåde i brug for at vinde nye kunder.

For at modtage gavekortet skal man aflevere en "kun lettere brugt" iPhone 4s eller iPhone 5.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft vil bruge de brugte iPhones til - men det er nok tvivlsomt, om de vil blive solgt side om side med Windows Phones i Microsoft-butikkerne.

Det er, som vores kolleger på amerikanske Computerworld skriver, kun et par uger siden, at Microsoft lancerede et lignende koncept, hvor kunder kan få 200 dollars til en Windows-tablet ved at indlevere deres gamle iPad.

Sådan klarer Windows Phone sig

Selv om salget af Windows-baserede tablets endnu ikke buldrer afsted, er det primært på smartphone-markedet, at Microsoft har en udfordring - ikke mindst fordi mange mener, at der på sigt kun vil være plads til to smartphone-platforme.

I den seneste opgørelse fra IDC kan man se, at smartphone-markedet fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år er vokset med 51 procent, når man ser på, hvor mange smartphones producenterne sender afsted mod butikkerne.

Androids aktuelle markedsandel er på 79,3 procent, og når iOS samtidig ligger på 13,2 procent, er 92,5 procent af markedet i dag ædt af de to platforme.

Tilbage er så 7,5 procent, som en stribe producenter kappes om - med Windows Phone som den største spiller med en markedsandel på 3,7 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Dødskamp på smartphone-markedet: kun plads til to OS'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen