Microsoft vil betale kunder for at droppe deres iPhones

Flere skal købe smartphones med Windows Phone, mener Microsoft. Så nu vil selskabet betale kunder for at aflevere deres gamle iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have fat i flere af de smartphone-kunder, der i dag sværger til iPhone- eller Android-produkterne. 

Et nyt tiltag fra Microsofts side er dog alligevel noget opsigtsvækkende.

Selskabet vil nemlig frem til den 3. november betale minimum 200 dollars - omkring 1.100 kroner - hvis man afleverer sin gamle iPhone i en Microsoft Store.

Betalingen sker i form af et gavekort til - ja, du gættede rigtigt - en Microsoft-butik.

"På udkig efter en opgradering af din telefon? Tjek de nye Windows Phones ud og find en, der er lige så unik, som du er," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

Tiltaget gælder indtil videre kun i de amerikanske Microsoft-butikker (inklusive Canada og Puerto Rico), da selskabet endnu ikke har europæiske Microsoft-butikker (men dog har planer om det).

Hvad skal der ske med de gamle iPhones?

Det mest interessante er dog også, at Microsoft nu tager denne fremgangsmåde i brug for at vinde nye kunder.

For at modtage gavekortet skal man aflevere en "kun lettere brugt" iPhone 4s eller iPhone 5.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft vil bruge de brugte iPhones til - men det er nok tvivlsomt, om de vil blive solgt side om side med Windows Phones i Microsoft-butikkerne.

Det er, som vores kolleger på amerikanske Computerworld skriver, kun et par uger siden, at Microsoft lancerede et lignende koncept, hvor kunder kan få 200 dollars til en Windows-tablet ved at indlevere deres gamle iPad.

Sådan klarer Windows Phone sig

Selv om salget af Windows-baserede tablets endnu ikke buldrer afsted, er det primært på smartphone-markedet, at Microsoft har en udfordring - ikke mindst fordi mange mener, at der på sigt kun vil være plads til to smartphone-platforme.

I den seneste opgørelse fra IDC kan man se, at smartphone-markedet fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år er vokset med 51 procent, når man ser på, hvor mange smartphones producenterne sender afsted mod butikkerne.

Androids aktuelle markedsandel er på 79,3 procent, og når iOS samtidig ligger på 13,2 procent, er 92,5 procent af markedet i dag ædt af de to platforme.

Tilbage er så 7,5 procent, som en stribe producenter kappes om - med Windows Phone som den største spiller med en markedsandel på 3,7 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Dødskamp på smartphone-markedet: kun plads til to OS'er

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S