Microsoft vil betale kunder for at droppe deres iPhones

Flere skal købe smartphones med Windows Phone, mener Microsoft. Så nu vil selskabet betale kunder for at aflevere deres gamle iPhones.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Det er ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil have fat i flere af de smartphone-kunder, der i dag sværger til iPhone- eller Android-produkterne. 

Et nyt tiltag fra Microsofts side er dog alligevel noget opsigtsvækkende.

Selskabet vil nemlig frem til den 3. november betale minimum 200 dollars - omkring 1.100 kroner - hvis man afleverer sin gamle iPhone i en Microsoft Store.

Betalingen sker i form af et gavekort til - ja, du gættede rigtigt - en Microsoft-butik.

"På udkig efter en opgradering af din telefon? Tjek de nye Windows Phones ud og find en, der er lige så unik, som du er," skriver Microsoft på sin hjemmeside.

Tiltaget gælder indtil videre kun i de amerikanske Microsoft-butikker (inklusive Canada og Puerto Rico), da selskabet endnu ikke har europæiske Microsoft-butikker (men dog har planer om det).

Hvad skal der ske med de gamle iPhones?

Det mest interessante er dog også, at Microsoft nu tager denne fremgangsmåde i brug for at vinde nye kunder.

For at modtage gavekortet skal man aflevere en "kun lettere brugt" iPhone 4s eller iPhone 5.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft vil bruge de brugte iPhones til - men det er nok tvivlsomt, om de vil blive solgt side om side med Windows Phones i Microsoft-butikkerne.

Det er, som vores kolleger på amerikanske Computerworld skriver, kun et par uger siden, at Microsoft lancerede et lignende koncept, hvor kunder kan få 200 dollars til en Windows-tablet ved at indlevere deres gamle iPad.

Sådan klarer Windows Phone sig

Selv om salget af Windows-baserede tablets endnu ikke buldrer afsted, er det primært på smartphone-markedet, at Microsoft har en udfordring - ikke mindst fordi mange mener, at der på sigt kun vil være plads til to smartphone-platforme.

I den seneste opgørelse fra IDC kan man se, at smartphone-markedet fra andet kvartal 2012 til andet kvartal i år er vokset med 51 procent, når man ser på, hvor mange smartphones producenterne sender afsted mod butikkerne.

Androids aktuelle markedsandel er på 79,3 procent, og når iOS samtidig ligger på 13,2 procent, er 92,5 procent af markedet i dag ædt af de to platforme.

Tilbage er så 7,5 procent, som en stribe producenter kappes om - med Windows Phone som den største spiller med en markedsandel på 3,7 procent.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Dødskamp på smartphone-markedet: kun plads til to OS'er

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S