Kom på besøg i Steve Jobs' første laboratorium

Uanset hvad man mener om Steve Jobs, så har han haft en enorm betydning for it-branchen. Nu er hans barndomshjem ligefrem på vej til at blive et nationalt monument.

Artikel top billede

Det lille, hvide og beskedne hus med den meget berømte garage. Foto: Google maps

2066 Crist Drive, Los Altos i Californien.

Med mindre du er en virkelig passioneret Apple-fan, siger denne adresse dig nok ikke det store, men den rummer barndomshjemmet for en af de største it-folk - overhovedet. 

Det var nemlig i dette hus, nærmere bestemt i garagen, der tilhører dette hus, at æble-manden Steve Jobs, sammen med blandt andre Stephen Wozniak, lagde de første frø til den virksomhed, der i dag er mere kendt end Coca-Cola.

Her blev nogle af de første computere bragt til verden.

Det var her, Apple blev født. 

Fra bolig til turistattraktion

Steve Jobs døde i oktober 2011, og efter hans død blev han hyldet af hele verden for sin opfindsomhed og betydning i it-branchen. 

Og nu ser det ud til, at hans barndomshjem ligefrem kan opnå monument-status. 

En kommission arbejder nemlig med en vurdering, der skal gøre hjemmet til et historisk landemærke. 

Det skriver flere amerikanske medier, blandt andet CNN.

Hvid det bliver vedtaget, bliver bygningen fredet, og den skal bestå som en seværdighed. 

Begrundelsen for fredningen er, at nogle af it-historiens vigtigste begivenheder sted fandt sted i dette lille hus.

Filmen om Steve Jobs, med Ashton Kutcher i hovedrollen, udspiller sig blandt andet i barndomshjemmet. Dump: Jobs Trailer, Official.

I de tidlige 70'ere byggede Jobs, Wozniak og et par andre den første primitive computer, som de præsenterede for både Atari og HP. 

Dog uden det store held. 
 
Virksomhederne viste nemlig ingen interesse. Hverken HP eller Atari kunne se det store behov for en personlig computer.

Derfor var Jobs og Wozniak tvunget til at tage opfindelsen med tilbage i garagen. 

Med lidt investorpenge fra en pensioneret produktchef i chips-giganten Intel stiftede Steve Jobs, Stephen Wozniak og Ronald Wayne så firmaet, der i dag er kendt som Apple.

Det var således i denne garage, at de første Apple 1-maskiner blev til virkelighed mellem fingrene på de entreprenante mænd. 

Steve Jobs flyttede ind i huset sammen med sine adoptivforældre, da han gik i syvende klasse.

Læs også:
Bill Gates: Her var Steve Jobs bedre end mig

Film: Hvorfor må vi ikke se Steve Jobs' mørke side?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S