Tastefejl skyld i millioner af mistede sms'er

En menneskelig fejl var onsdag morgen skyld i et kæmpe sms-nedbrud for millioner af TDC-kunder. Læs her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Millioner af TDC-kunder i Danmark, Norge og Sverige havde i de tidlige morgentimer svært ved at sende og modtage sms'er og mms'er.

Nedbruddet skyldtes ifølge TDC's presseafdeling en nødvendig natlig opdatering af de servere, som står udsendelsen af beskederne.

"En medarbejder er åbenbart kommet til at indsætte en kommando, som ikke skulle have været der. Den kommando har vi opdaget og fjernet igen klokken 8.55, hvor systemerne begyndte at køre normalt igen," forklarer Camilla Sebelius Jørgensen til Computerworld.

Hun kalder fejlen for en 'menneskelig og beklagelig tastefejl', efter at sms- og mms-maskineriet var nede i omkring fem timer for omkring halvdelen af TDC's mobilkunder i Norden.

Op mod 1,5 millioner danskere ramt

TDC har i skrivende stund svært ved at sætte antal på, hvor mange danskere der har været ramt af nedbruddet, men det ligger altså potentielt på omkring 1,5 millioner danske mobilkunder.

Telegiganten kan heller ikke udtale sig om, hvorvidt specifikke dele af landet har været ramt. Derimod synes nedbruddet at have ramt tilfældigt overalt i landet.

Under nedbruddet opfordrede TDC sine kunder til at prøve at afsende sms'er flere gange, hvilket skyldes, at TDC har to sms-servere, der spytter beskederne videre ud på netværket og ned på folks mobiltelefoner.

Ifølge Camilla Sebelius Jørgensen har indsætningen af den forkerte kommando i sms-systemerne kun ramt den ene af de disse to servere.

Hvor mange af de cirka 30 millioner daglige sms'er i Danmark, der er blevet bremset i de fem timer, som TDC-nedbruddet varede, er uvist.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse