Tastefejl skyld i millioner af mistede sms'er

En menneskelig fejl var onsdag morgen skyld i et kæmpe sms-nedbrud for millioner af TDC-kunder. Læs her, hvad der gik galt.

Artikel top billede

Millioner af TDC-kunder i Danmark, Norge og Sverige havde i de tidlige morgentimer svært ved at sende og modtage sms'er og mms'er.

Nedbruddet skyldtes ifølge TDC's presseafdeling en nødvendig natlig opdatering af de servere, som står udsendelsen af beskederne.

"En medarbejder er åbenbart kommet til at indsætte en kommando, som ikke skulle have været der. Den kommando har vi opdaget og fjernet igen klokken 8.55, hvor systemerne begyndte at køre normalt igen," forklarer Camilla Sebelius Jørgensen til Computerworld.

Hun kalder fejlen for en 'menneskelig og beklagelig tastefejl', efter at sms- og mms-maskineriet var nede i omkring fem timer for omkring halvdelen af TDC's mobilkunder i Norden.

Op mod 1,5 millioner danskere ramt

TDC har i skrivende stund svært ved at sætte antal på, hvor mange danskere der har været ramt af nedbruddet, men det ligger altså potentielt på omkring 1,5 millioner danske mobilkunder.

Telegiganten kan heller ikke udtale sig om, hvorvidt specifikke dele af landet har været ramt. Derimod synes nedbruddet at have ramt tilfældigt overalt i landet.

Under nedbruddet opfordrede TDC sine kunder til at prøve at afsende sms'er flere gange, hvilket skyldes, at TDC har to sms-servere, der spytter beskederne videre ud på netværket og ned på folks mobiltelefoner.

Ifølge Camilla Sebelius Jørgensen har indsætningen af den forkerte kommando i sms-systemerne kun ramt den ene af de disse to servere.

Hvor mange af de cirka 30 millioner daglige sms'er i Danmark, der er blevet bremset i de fem timer, som TDC-nedbruddet varede, er uvist.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S