Millioner af TDC-kunder ramt af nedbrud

Millioner af TDC-kunder i Danmark, Sverige og Norge har her til morgen problemer.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Flere af TDC's små tre million kunder i Danmark plus mange af TDC's mobil-kunder i Sverige og Norge har hertil morgen problemer med at sende og modtage sms'er og mms'er.

Fejlen opstod ifølge TDC's presseafdeling klokken fire i morges.

"Vi kan konstatere, at cirka 50 procent af beskederne ikke kommer frem, men det er ikke sådan, at vi kan sige, at halvdelen af kunderne er ramt. Ligeledes kan vi heller ikke sige noget om, at kunder i specifikke egne af landet er ramt," fortæller TDC-kommunikationsrådgiver Camilla Sebelius Jørgensen.

Hun siger til Computerworld, at nedbruddet skyldes en softwarefejl på det administrationssystem, som udsender sms'erne og mms'erne til selskabets millionvis af nordiske kunder.

Prøv igen

Men selv om man ikke har haft held til at udsende beskeder i første omgang, er der ifølge TDC håb, hvis man har lidt tålmodighed.

"Beskederne ryger igennem to serversystemer, så hvis det ikke lykkes i første omgang, kan man godt prøve igen," siger Camilla Sebelius Jørgensen fra TDC.

Computerworld har forsøgt at sende sms'er hele morgenen - dog uden held.

TDC forklarer, at fejlen forventes udbedret omkring klokken 9.30.

Computerworld følger sagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS