Kunder får gratis it-system efter rod

Datakvaliteten har været så ringe i 2013, at kunderne slet ikke skal betale for it-system.

Artikel top billede

Gratis i hele 2013.

Sådan lyder beskeden fra kommunernes it-selskab Kombit til landets kommuner om brugen af det såkaldte FLIS-system, der er et Fælleskommunalt Ledelsesinformationssystem.

Baggrunden er, at datakvaliteten simpelthen har været for ringe.

"Kombit og Styregruppen for FLIS har besluttet, at kommunerne ikke vil blive opkrævet betaling for 2013 grundet en manglende tilstrækkelig datakvalitet i årets første tre kvartaler," hedder det på Kombits hjemmeside.

I stedet arbejder man på "at udforme en betalingsmodel for FLIS med henblik på betaling for 2014, som omfatter betaling for de områder i FLIS, der er i drift og har en tilfredsstillende kvalitet af data".

It-udsat børn og unge-område

I meddelelsen fra Kombit gemmer sig også andre oplysninger.

For det drejer sig om det omdiskuterede DUBU-system til udsattte børn og unge.

"Udsatte Børn og Unge-området skulle efter planen være en del af FLIS i den næstkommende version, der bliver frigivet i slutningen af 2013," skriver Kombit.

Men suk:

"Integrationen til DUBU (Digitalisering - Børn og Unge) bliver tilgængelig senere end forventet, hvilket betyder, at dette dataområde ikke kommer til at indgå som en del af FLIS-systemet i 2013," lyder det fra Kombit.

En senere udrulning af Udsatte Børn og Unge-området er under planlægning, oplyser Kombit.

Læs mere om DUBU i denne artikel fra 2009 og her en artikel fra 2011.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,