iPhone-brugere ramt af mystisk "blue screen of death"

Brugere af Apples iPhone oplever problemer med "blue screen of death," som ellers plejer at være forbeholdt ældre Windows-maskiner.

Artikel top billede

Apples iPhone 5s har modtaget positive anmeldelser og stor-sælger på vanlig vis - snart også til danskerne - men ikke alt går, som Apple kunne håbe på.

Flere medier, heriblandt The Verge, skriver, at brugere af den nye Apple-smartphone oplever den såkaldte "blue screen of death," som de fleste ellers forbinder med ældre versioner af Microsofts Windows.

Der sker tilsyneladende det, at den blå skærm fremkommer under brugen af Apples egne iWork-apps, der som noget nyt kommer gratis med alle nye iPhones.

Fejlen opstår ifølge The Verge, når man skifter mellem de forskellige apps. Den blå skærm efterfølges af en reboot, skriver tech-mediet.

Det skriver brugerne

I Apples eget support-forum kan man dog læse, at problemet måske er større end som så:

"Det her sker for mig, når jeg bruger Facetime, Safari, kameraet og andre apps. Jeg har prøvet at gendanne min telefon og slette alle apps, der ikke er fra Apple. Min telefon er begyndt at crashe med få timers mellemrum, og det tager helt op til 30 minutter at komme fra den blå skærm til Apple-logoet," lyder det i en af debat-trådene.

En anden bruger skriver:

"Skærmen på min iPhone 5s ( iOS 7, 32GB) bliver blå og rebooter, når jeg går ud af app'en Numbers fra Apple."

Og hos en tredje lyder beskrivelsen:

"Det samme sker for mig bortset fra, at jeg aldrig har åbnet nogen iWork-apps (men har dem installeret.) iPhonen får bluescreen, nu hænger den ved loading-skrærmen!!! Vil ikke boote!! Sørgeligt for mig, da jeg lige har fået min 5s i dag, og den allerede er totalt ubrugelig."

Det skal naturligvis understreges, at det på nuværende tidspunkt er uvist, om der blot er tale om nogle få uheldige iPhone-brugere, eller om problemet optræder i større målestok. 

Denne video fra YouTube viser, hvordan blue screen of death kan fremkomme på en iPhone 5s med iOS 7.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:


Apples iPhone 5s er mål og vejet: Her er dommen

Dato og priser for dansk iPhone 5s er klar

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S