iPhone-brugere ramt af mystisk "blue screen of death"

Brugere af Apples iPhone oplever problemer med "blue screen of death," som ellers plejer at være forbeholdt ældre Windows-maskiner.

Artikel top billede

Apples iPhone 5s har modtaget positive anmeldelser og stor-sælger på vanlig vis - snart også til danskerne - men ikke alt går, som Apple kunne håbe på.

Flere medier, heriblandt The Verge, skriver, at brugere af den nye Apple-smartphone oplever den såkaldte "blue screen of death," som de fleste ellers forbinder med ældre versioner af Microsofts Windows.

Der sker tilsyneladende det, at den blå skærm fremkommer under brugen af Apples egne iWork-apps, der som noget nyt kommer gratis med alle nye iPhones.

Fejlen opstår ifølge The Verge, når man skifter mellem de forskellige apps. Den blå skærm efterfølges af en reboot, skriver tech-mediet.

Det skriver brugerne

I Apples eget support-forum kan man dog læse, at problemet måske er større end som så:

"Det her sker for mig, når jeg bruger Facetime, Safari, kameraet og andre apps. Jeg har prøvet at gendanne min telefon og slette alle apps, der ikke er fra Apple. Min telefon er begyndt at crashe med få timers mellemrum, og det tager helt op til 30 minutter at komme fra den blå skærm til Apple-logoet," lyder det i en af debat-trådene.

En anden bruger skriver:

"Skærmen på min iPhone 5s ( iOS 7, 32GB) bliver blå og rebooter, når jeg går ud af app'en Numbers fra Apple."

Og hos en tredje lyder beskrivelsen:

"Det samme sker for mig bortset fra, at jeg aldrig har åbnet nogen iWork-apps (men har dem installeret.) iPhonen får bluescreen, nu hænger den ved loading-skrærmen!!! Vil ikke boote!! Sørgeligt for mig, da jeg lige har fået min 5s i dag, og den allerede er totalt ubrugelig."

Det skal naturligvis understreges, at det på nuværende tidspunkt er uvist, om der blot er tale om nogle få uheldige iPhone-brugere, eller om problemet optræder i større målestok. 

Denne video fra YouTube viser, hvordan blue screen of death kan fremkomme på en iPhone 5s med iOS 7.

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:


Apples iPhone 5s er mål og vejet: Her er dommen

Dato og priser for dansk iPhone 5s er klar

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura