Her er teknologien der har overtaget hele verden

I dag er ARM-processoren en fast bestanddel af dit liv, fordi den sidder i næsten alle smarte mobiler og tablets. Men det er 26 år siden, ARM tog de første vaklende skridt ind i den store it-verden.

Artikel top billede

Denne model er en Archimedes A410. Foto: Wikipedia.

Det var en hjemmecomputer fra 1987, der banede vejen for den processor-arkitektur, der spiller en altdominerende rolle i de mobiltelefoner og tablets, som har revolutioneret gadget-verdenen.

I sommeren 1987 lancerede britiske Acorn Computer nemlig modellen Archimedes, der var baseret på en egenudviklet processor.

ARM er en RISC-mikroprocessorarkitektur (Reduced Instruction Set Computing), som er betegnelsen for en retning indenfor design af processorer, der opprioriterer hurtig, simpel hardware på bekostning af øget kompleksitet i software.

I dag er ARM-arkitekturen den mest anvendte 32-bit-arkitektur efter antal producerede enheder.

Læs også: 20 år med Intels Pentium: Legekammeraten du aldrig ser

Først i version 2

Den første ARM-processor kom i 1985, men det var først i generation to fra 1987, at ARM fik hovedrollen i processorverdenen under Archimedes-navnet. 

I praksis var Archimedes en efterfølger til selskabets tidligere computermodeller, med navnene BBC Micro og BBC Master.

Disse to modeller var baseret på en 8-bit MOS 6502-processor, der også var skelettet i Commodore VIC-20 og 64, Apple I og II og i konsoller som Atari 2600.

Acorn bibeholdt bagud-kompatibiliteten med de tidligere modeller via en 6502-emulator.

Archimedes kom i fire forskellige versioner. 

Modellerne A305 og A310, men henholdsvis 512 og 1024 kilobyte hukommelse, der var rettet mod hjemmebrugerne. 

A410 og A440 havde mulighed for harddisk og andre udvidelsesmuligheder, der gjorde dem attraktive for erhvervslivet.

Archimedes blev rimelig kendt i England, men interessen kom primært fra uddannelsessektoren. 

Læs også: De fedeste spilkonsoller gennem tiderne

Apples fremsyn

I 1990 udskilte Acorn sin ARM-udvikling i et nyt selskab, blandt andet på baggrund af Apples interesse for en energieffektiv arkitektur til transportable enheder.

I 90'erne var ARM blandt andet at finde i Apples Newton-PDA.

Apples fremsynethed er tydelig.

I dag, 26 år senere, er ARM-processoren fundamentet i langt hovedparten af vores smartphones og i tablets som Microsofts Surface RT

Men også i andre enheder som kameraer, GPS'er, spilkonsoller eller netværksudstyr har ARM vist sin betydning. 

Acorn har skiftet ejere flere gange, indtil selskabet i 2000 blev integreret i semiconductor-virksomheden Broadcom.

Læs også:
Derfor er pc'en stadig vores vigtigste arbejdsredskab

Ny strømbesparende Intel-processor skal give ARM tæsk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S