Dansk VMware-direktør stopper uden forklaring

Den danske landedirektør for VMware er stoppet i selskabet efter mindre end et år på posten. Læs her, hvad VMware siger om sagen.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Danmarks nu tidligere VMware-landedirektør, Steen Rask, skulle have været med på virtualiseringsselskabets europæiske konference VMworld 2013 i Barcelona, men det er han ikke.

Årsag: Han er stoppet i selskabet per 1. oktober.

Det oplyser VMwares fungerende landedirektør og nuværende kanalchef i Norden, Peter Klint, der selv var VMware-direktør indtil ansættelsen af Steen Rask den 1. november 2012.

Ingen kommentarer

Peter Klint ønsker dog ikke at gå i detaljer omkring, hvorfor Steen Rask er stoppet i selskabet.

"Det har jeg ingen kommentarer til," lyder det simpelthen fra den fungerende landedirektør.

Det lyder da mystisk, at en landedirektør stopper efter mindre et års ansættelse uden grund. Hvorfor kan du ikke kommentere på sagen?

"Jeg kan kun henvise til den meddelelse, som vi udsendte i forbindelse med, at Steen (Rask, red.) stoppede," forklarer han.

Meddelelsen, som VMware udsendte, lyder således:

"Vi bekræfter, at Steen Rask, landedirektør i Danmark, ikke længere er hos VMware. Med omgående virkning tiltræder senior manager for forretning og partnere i Norden, Peter Klint, der har hjemme i VMware Danmarks kontor som chef for Danmark, indtil en passende erstatning er fundet."

Her er Steen Rasks forklaring

"Vi takker Steen for hans professionalisme og lederskab i det seneste år, og vi ønsker ham alt det bedste i hans fremtidige karriere," runder VMware sin officielle meddelelse af. 

Håber på snarlig erstatning 
Med andre ord har VMware udsendt en meddelelse fyldt med høflighedsfraser.

Peter Klint, hvor længe har I vidst, at Steen Rask ville stoppe?

"Ingen kommentarer."

Hvornår regner I så med, at der kommer en erstatning?

"Så hurtigt som muligt, og hvis det skete i morgen, så ville det være fantastisk."

"Kunne have fortsat"

Computerworld ringer til Steen Rask for at høre, hvad der er op og ned i denne sag.

Efter at have introduceret vores spørgsmål fortæller Steen Rask, at han vil ringe tilbage kort tid efter.

Det sker ikke, så Computerworld forsøger at kontakte ham endnu engang over telefonen. 

Ingen tager telefonen denne gang, men det lykkedes dog at etablere en sms-korrespondance.

Steen Rask forklarer over sms, at ophøret hos VMware er ganske udramatisk og lover at ringe til Computerworlds udsendte følgende morgen på VMworld-konferencen med en forklaring om, hvorfor han er stoppet.

20 minutter inden den aftale interview-tid tikker følgende sms-besked ind:

"Er pt. bortrejst, men det er korrekt, at jeg er stoppet. Kunne have valgt at fortsætte hos VMware, men jeg kigger pt. på andre muligheder i branchen. Som sagt ret udramatisk. Det er sådan set min eneste kommentar."

Læs også:

VMware: Her er vores næste store satsning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS