Så længe skal du vente på NemID til digital post

Ventetiden på support for at få medarbejdersignatur til digital post stiger. Samtidig nærmer deadline sig for tilmeldingen til den nye digitale postkasse for virksomheder. Se her, hvor længe du kan regne med at vente på at få en signatur.

Artikel top billede

Supporten gløder, og printerne er på overarbejde hos NemID-leverandøren Nets.

Det skyldes, at deadline for tilmeldingen til digital post for virksomheder den 1. november nærmer sig med stormskridt, hvor medarbejdersignaturen er nøglen til at åbne den nye digitale postkasse.

I knap 200.000 virksomheder mangler man i skrivende stund at aktivere den digitale post, mens 315.000 selskaber ud af i alt godt 450.000 aktive virksomheder i Danmark har bestilt medarbejdersignaturen.

Kan tage over to uger

Kontorchef Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen oplyser til Computerworld, at lige nu ligger ventetiden på at få udstedt en medarbejdersignatur for næsten alle henvendelser på under fem dage. 

Ifølge aftalen med Nets kan 80 procent af tilfældene vente op til syv dage fra afsendelsen af medarbejdersignaturen.

Det vil sige, at der i spidsbelastningsperioder som den nuværende ifølge aftalen kan gå op til otte dage fra bestilling til modtagelsen af signaturen.

Op til 20 procent af virksomhederne kan ifølge Digitaliseringsstyrelsens aftale med Nets forvente ventetider på op til over to uger fra bestilling til modtagelse af medarbejdersignaturen - også kendt som NemID Erhverv.

Hvis man har tilmeldt sig digital post og medarbejdersignaturen inden 1. november, vil man ikke modtage digital post i den mellemliggende periode.

Support-beløb holder ikke

Nets oplyser til Computerworld, at den nuværende udfordring ikke ligger på bestillingen af medarbejdersignaturen, men derimod på supportdelen. 

Cecile Christensen fra Digitaliseringsstyrelsen forklarer i den sammenhæng, at det afsatte beløb på tre millioner kroner til support vedrørende NemID til digital post ikke kommer til at holde.

"Lige nu er vi i forhandlinger om at få supporten til at køre så gnidningsløst som muligt, så Nets kan håndtere de mange kald, som kommer ind. Vi arbejder på at løse problemer med, at virksomhederne kan opleve ikke at kunne komme ind i kø-systemet på grund af travlhed," siger hun.

Hun ønsker grundet forhandlingssituationen med Nets ikke at oplyse, hvor meget Digitaliseringsstyrelsen forventer at ende med at betale for supporthenvendelserne til digital post, som koster styrelsen 75 kroner per henvendelse.

Samtidig indskyder hun, at Nets har opgraderet sin support til det dobbelte siden mandag, mens 10.000 danske virksomheder i disse dage dagligt tilmelder sig digital post.

Nets forklarer til Computerworld, at supporten er åben fra klokken 8.30 til klokken 20, hvor det er nemmest komme igennem efter klokken 16.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job