Verdensberømt it-topchef siger nej: Gider ikke lede Microsoft

Verdensberømt software-topchef melder sig ud af kampen om at blive topchef for Microsoft. Er egentlig godt tilfreds med sit nuværende job hos konkurrenten.

Artikel top billede

Den tidligere topchef for HP og nuværende koncernchef i Oracle, Mark Hurd, vil ikke være topchef for Microsoft.

Det fastslår han i et interview med amerikanske CNBC, hvor han dermed melder sig selv ud af diskussionen om, hvem der skal afløse Microsoft-topchef Steve Ballmer, som har meldt sin afgang.

"Jeg er rigtig tilfreds hos Oracle, og jeg har ingen planer om at skifte. Oracle befinder sig et fantastisk sted, og det er lige nøjagtigt dér, at jeg gerne vil være," siger han til CNBC.

Mark Hurd vil ikke afvise, at han er blevet kontaktet af Microsoft.

I fuld gang med at interviewe kandidater

Selskabet er i fuld gang med at kontakte og interviewe topfolk, som Microsoft selv mener har kvalifikationerne til jobbet, der hører til blandt de absolut højeste og højest profilerede i det globale erhvervsliv.

Steve Ballmer sagde i sommer, at han ville trække sig inden for et år, men meget tyder på, at Microsoft er opsat på at finde en afløser inden nytår.

Du kan læse grunden til det her: Har lynende travlt: Derfor vil Microsoft finde ny topchef inden nytår.

Mark Hurd var i flere år en ganske succesrig topchef for HP, men stoppede pludselig som følge af en sex-relateret sag, der involverede en tidligere samarbejdspartner.

Det kan du læse mere om her: HP-topchef Mark Hurd træder tilbage efter sex-sag.

Oracles Larry Ellison stod imidlertid klar med tilbud om en topstilling i Oracle, som Mark Hurd straks sagde ja til.

Læs også:

Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Microsoft presser Steve Ballmer ned i løn - se hans årsløn her

Steve Ballmers afløser: Her er kandidaterne

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura