Linux-firmaer plages af manglen på kloge advokater

Alt for mange open source-projekter løber ind i problemer, fordi der ikke er styr på juraen. Se her, hvad der måske kan gøres ved problemet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der er for mange problemer og for meget forvirring, når det gælder reglerne for intellektuel ejendomsret i open source-baserede it-projekter.

Det mener Linux Foundation, der ser et stort behov for flere it-kyndige advokater, som kender erhvervslivets behov og juridiske faldgruber og som har teknologi-forståelse og viden om, hvordan open source egentlig virker og anvendes.

Ifølge Linux Foundation bliver udrulningen af open source-baserede løsninger ofte plaget mangel på juridiske viden.

Det betyder, at parterne - både kunder og leverandører - ofte har svært ved at håndtere vigtige spørgsmål om eksempelvis copyright, patenter, licenser og compliance - altså overholdelse af formelle lov, krav og regler.

Mindre virksomheder rammes

Ifølge Computerworlds internationale nyhedsbureau er det ikke mindst mindre virksomheder, der rammes af konsekvenserne af den manglende juridiske viden om open source.

Det skyldes ikke mindst, at de ikke har mulighed for at uddanne deres egne folk til at håndtere spørgsmålene, men er nødt til at belave sig på eksterne advokater.

Problemerne forstærkes af, at software-projekterne kan blive juridisk ret komplekse, når der er tale om open source-baserede projekter.

Du kan læse mere om open source-virksomhedernes problemer med at vokse sig rigtigt store her: Derfor vinder danske open source-firmaer ikke store ordrer.

Det skyldes eksempelvis, at der kan være brug for flere aftaler om copyright og patenter i et enkelt open source-projekter, lyder det fra advokat Catharina Maracke fra Keio Universitetet i Japan.

Ligeledes er aftalerne anderledes udformet og formuleret end de sædvanlige aftaler, og det kan ifølge hende skabe kommunikationsproblemer, når udviklere og advokater uden forståelse for open source skal forhandle aftaler på plads.

Disse ting bør ændres

Catharina Maracke mener imidlertid, at særlige open source-orienerede advokater kun er en del af løsningen.

Der ligger nemlig også løsningsmuligheder i at standardisere de juridiske termer, der anvendes, mener hun.

Det vil betyde, at advokaterne vil skulle tale samme sprog uanset typen af software-platform.

Hun peger på, at de store open source-licenser som Creative Commons og GNU General Public License generelt er relativt nemme at anvende.

Særlige aftaler

Men meget kan stadig gøres.

Blandt andet bør leverandørerne forsøge at blive enige om særlige aftaler, så de undgår fremtidigt ballade om oprindelse og ejerskab af kodelinier og lignende.

Det kan ifølge advokaten ske ved at overføre copyrighten til projekt-ejeren eller ved at udstede en uigenkaldelig licens, der giver projektejeren lov til at anvende hele koden.

Hun arbejder for tiden på et projekt, der sigter mod at gøre licenserne nemmere at forstå.

Du kan læse mere om arbejdet med de nye licens-forslag her.

Du kan læse mere om open source-reglerne for danske virksomheder her: It-advokat: Sådan er open source licens-reglerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network