Apple-stifter om iPad Air: Sådan en gider jeg i hvert fald ikke eje

Apples medstifter Steve Wozniak gider ikke have en iPad Air. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Apples medstifter, Steve Wozniak, er ikke videre begejstret for den nye iPad Air, som Apple under stor ståhej præsenterede tirsdag, og som du kan læse mere om her.

Steve Wozniak vil i hvert fald ikke anskaffe sig hverken en iPad Air eller en Retina iPad Mini, siger han. For de nye iPad-modeller kan slet ikke det, som han mener, at de skal kunne.

Den nye iPad Air er ganske vist meget tyndere og lettere end den almindelige iPad og er udstyret med en ny og hurtigere A7-processor.

Men det imponerer ikke Steve Wozniak.

"Ja, den er da tyndere, men jeg har brug for storage. Jeg havde håbet på en 256 GB iPad. Da jeg så modellen, mailede jeg til min kone: "Nej, sådan en vil jeg ikke have'," siger han til Apple World.

Apples største iPad-model kan rumme 128 GB.

Steve Wozniak har gennem årene fulgt Apple tæt fra sidelinien, hvor han løbende har kritiseret flere elementer af Apples forretning.

Han har eksempelvis peget på, at iPhonen er ved at blive kørt bag af dansen, ligesom han har sagt, at Microsoft er meget til innovation end Apple: Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Læs også:

Se billederne: Her er alle de nye Apple-produkter

Apple-stifter: Bare iPhone kunne det som Android kan

Apple-medstifter mener at Android er bedre end iPhone

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Project Director

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S