Apple-stifter om iPad Air: Sådan en gider jeg i hvert fald ikke eje

Apples medstifter Steve Wozniak gider ikke have en iPad Air. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Apples medstifter, Steve Wozniak, er ikke videre begejstret for den nye iPad Air, som Apple under stor ståhej præsenterede tirsdag, og som du kan læse mere om her.

Steve Wozniak vil i hvert fald ikke anskaffe sig hverken en iPad Air eller en Retina iPad Mini, siger han. For de nye iPad-modeller kan slet ikke det, som han mener, at de skal kunne.

Den nye iPad Air er ganske vist meget tyndere og lettere end den almindelige iPad og er udstyret med en ny og hurtigere A7-processor.

Men det imponerer ikke Steve Wozniak.

"Ja, den er da tyndere, men jeg har brug for storage. Jeg havde håbet på en 256 GB iPad. Da jeg så modellen, mailede jeg til min kone: "Nej, sådan en vil jeg ikke have'," siger han til Apple World.

Apples største iPad-model kan rumme 128 GB.

Steve Wozniak har gennem årene fulgt Apple tæt fra sidelinien, hvor han løbende har kritiseret flere elementer af Apples forretning.

Han har eksempelvis peget på, at iPhonen er ved at blive kørt bag af dansen, ligesom han har sagt, at Microsoft er meget til innovation end Apple: Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Læs også:

Se billederne: Her er alle de nye Apple-produkter

Apple-stifter: Bare iPhone kunne det som Android kan

Apple-medstifter mener at Android er bedre end iPhone

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension