Apple-stifter om iPad Air: Sådan en gider jeg i hvert fald ikke eje

Apples medstifter Steve Wozniak gider ikke have en iPad Air. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Apples medstifter, Steve Wozniak, er ikke videre begejstret for den nye iPad Air, som Apple under stor ståhej præsenterede tirsdag, og som du kan læse mere om her.

Steve Wozniak vil i hvert fald ikke anskaffe sig hverken en iPad Air eller en Retina iPad Mini, siger han. For de nye iPad-modeller kan slet ikke det, som han mener, at de skal kunne.

Den nye iPad Air er ganske vist meget tyndere og lettere end den almindelige iPad og er udstyret med en ny og hurtigere A7-processor.

Men det imponerer ikke Steve Wozniak.

"Ja, den er da tyndere, men jeg har brug for storage. Jeg havde håbet på en 256 GB iPad. Da jeg så modellen, mailede jeg til min kone: "Nej, sådan en vil jeg ikke have'," siger han til Apple World.

Apples største iPad-model kan rumme 128 GB.

Steve Wozniak har gennem årene fulgt Apple tæt fra sidelinien, hvor han løbende har kritiseret flere elementer af Apples forretning.

Han har eksempelvis peget på, at iPhonen er ved at blive kørt bag af dansen, ligesom han har sagt, at Microsoft er meget til innovation end Apple: Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Læs også:

Se billederne: Her er alle de nye Apple-produkter

Apple-stifter: Bare iPhone kunne det som Android kan

Apple-medstifter mener at Android er bedre end iPhone

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS