Apple-stifter om iPad Air: Sådan en gider jeg i hvert fald ikke eje

Apples medstifter Steve Wozniak gider ikke have en iPad Air. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Apples medstifter, Steve Wozniak, er ikke videre begejstret for den nye iPad Air, som Apple under stor ståhej præsenterede tirsdag, og som du kan læse mere om her.

Steve Wozniak vil i hvert fald ikke anskaffe sig hverken en iPad Air eller en Retina iPad Mini, siger han. For de nye iPad-modeller kan slet ikke det, som han mener, at de skal kunne.

Den nye iPad Air er ganske vist meget tyndere og lettere end den almindelige iPad og er udstyret med en ny og hurtigere A7-processor.

Men det imponerer ikke Steve Wozniak.

"Ja, den er da tyndere, men jeg har brug for storage. Jeg havde håbet på en 256 GB iPad. Da jeg så modellen, mailede jeg til min kone: "Nej, sådan en vil jeg ikke have'," siger han til Apple World.

Apples største iPad-model kan rumme 128 GB.

Steve Wozniak har gennem årene fulgt Apple tæt fra sidelinien, hvor han løbende har kritiseret flere elementer af Apples forretning.

Han har eksempelvis peget på, at iPhonen er ved at blive kørt bag af dansen, ligesom han har sagt, at Microsoft er meget til innovation end Apple: Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Læs også:

Se billederne: Her er alle de nye Apple-produkter

Apple-stifter: Bare iPhone kunne det som Android kan

Apple-medstifter mener at Android er bedre end iPhone

Apple-stifter: Microsoft bedre til innovation end Apple

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse