App-tip: Sådan sparer du porto og sender digitale fest-invitationer

Med denne app kan du skabe dine egne digitale fødselsdagskort og fest-invitationer.

Artikel top billede

Foto: WM. / W.MUSTAFEEZ, CC BY 2.0 (Foto: Foto: WM. / W.MUSTAFEEZ, CC BY 2.0)

Hvad gør du, når du skal invitere familie og venner til fest?

Hvis der er tale om en mere formel begivenhed, vælger de fleste af os stadigvæk at sende en traditionel papirinvitation ud med posten. 

Men virksomheden Paperless Post har netop udgivet en ny iPad-app, hvor den forsøger at skabe et digitalt alternativ til de fysiske indbydelser eller fødselsdagskort.

Næsten banalt

Ideen virker åbenlys. Ja, grænsende til det banale. Men i dag er Facebooks Event-funktionen det bedste alternativ til den fysiske invitation.

Desværre har Facebook-invitationer ofte en mere uformel karakter, og det er i hvert fald denne skribents oplevelse, at folk derfor behandler dem betydeligt mere uhøjtideligt end de fysiske invitationer.

Paperless Post prøver derimod at giver de digitale invitationer et mere formelt præg. Samtidig bliver selve tilmeldingsprocessen digital og smartere, fordi gæsterne kan tilmelde sig digitalt, og festarrangøren kan administrere tilmeldingerne online. 

Når folk modtager en invitation med Paperless Post, modtager de en mail med et link til invitationen. Når de klikker på linket, bliver de sendt videre til en webside, hvor en layoutet invitation popper op på deres skærm, og de får mulighed for at takke ja til invitationen, se hvem der ellers er tilmeldt begivenheden eller sende en besked til afsenderen.

Bruger skabeloner

Du skaber din egen invitation via Paperless Posts hjemmeside eller den nye iPad-app. Her kan du på baggrund af en lang række forskellige skabeloner udforme dit eget virtuelle kort i app'en. Du kan indsætte dine egne billeder, vælge skrifttyper, farver og meget andet.

Med Paperless Post kan du spare portoen og sende dine kort gratis. Men du kommer dog let til at punge ud alligevel.

Tjenesten baserer sig nemlig på en såkaldt freemium-model, hvor det er gratis at anvende tjensten, hvis du benytter nogle udvalgte gratis kort. Men Paperless Post har også en række "Premium Cards", som du skal betale for, og desuden er der en række design-muligheder, som du ligeledes kun kan anvende, hvis du betaler for dem. 

Du betaler via såkaldte coins. Et "Premium Card" koster mellem 1 og 5 coins, og du kan købe 25 coins for 5 dollar, hvilket svarer til mellem 25 og 30 kroner. 

Læs også:
Ugens app: Send et rigtigt postkort fra din mobil 

Fem gode råd: Slip for snailmail og papirbøvl

Annonceindlæg fra Publicis Sapient

Order Management er hjertet i omnichannelstrategien

Publicis Sapient og IBM bygger globale, fleksible og skalerbare OMS-løsninger med fokus på kundeoplevelsen – og i Danmark er Pandora et skoleeksempel.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S