Ugens app: Send et rigtigt postkort fra din mobil

Selv om dine smartphone-billeder er digitale, kan du stadig sende dem direkte til dine "analoge" venner.

Artikel top billede

Der er ikke længere nogen grund til at købe fantasiforladte postkort af strandløver og badenymfer, når du er på sommerferie.

Du har jo din egen postkortfabrik i lommen.

Der findes flere apps, der kan lave dine egne billeder om til papirkort - og sende dem med posten til modtagere efter dit ønske.

En af dem er Postagram, der findes til både iOS og Android.

Det første skud er gratis

App'en er enkel og meget nem at finde rundt i.

Ud over at lave din telefons billeder om til postkort med korte hilsener kan Postagram også trække dine Instagram-billeder og dine Facebook-billeder ud og trylle dem om til postkort, som kan pryde opslagstavlen hjemme hos dine "analoge" venner.

Det største minus ved Postagram er leveringstiden. Firmaet er baseret i USA, hvilket betyder, at kort ofte tager op til 14 dage fra bestilling til levering i Danmark.

De første postkort er gratis. Efterfølgende koster det cirka 11-12 kroner for kort og porto til Danmark.

Postagram findes både til Android og iOS. Firmaet bag, Sincerely, sælger også en række andre fotoapps. Til Microsoft Phone findes en række alternativer.

Hver uge anbefaler ComON dig en ny app til iOS, Android eller Windows Phone. Se dem alle her. Har du et forslag til en app, vi bør skrive om, er du velkommen til at sende os en mail.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS