Apples iPhones sælger som varmt brød - men overskuddet falder

Milliarderne fortsætter med at vælte ind, men Apples overskud var større sidste år.

Artikel top billede

Det går forrygende med salget af Apples iPhone, der ellers gennem de seneste år har oplevet en stigende konkurrence fra telefoner med Googles Android-styresystem.

Ifølge tal fra Apples seneste kvartalsregnskab, der blev offentliggjort mandag aften, har Apple solgt intet mindre end 33,8 millioner iPhones i det seneste kvartal.

Til sammenligning blev der solgt 26,9 millioner i det tilsvarende kvartal sidste år.

Det er uvist, hvor stor en andel de nye iPhone 5s og 5c har i dette salg, da de blot har været på markedet i halvanden uge i det netop overståede kvartal.  

Men Apple har tidligere offentliggjort, at der blev solgt 9 millioner af de nye iPhones alene i den første salgs-weekend.

Faldende overskud

I det netop overståede kvartal steg Apples omsætning med 8,1 milliarder kroner til knap 203 milliarder kroner (37,5 milliarder dollar), men på trods af dette faldt virksomhedens overskud i forhold til samme periode sidste år.

Overskuddet endte på 40,5 milliarder kroner (7,5 milliarder dollar) mod et overskud på 46 milliarder kroner (8,5 milliarder dollar) i det tilsvarende kvartal sidste år. 

I forbindelse med regnskabsaflæggelsen oplyste Apples finansdirektør Peter Oppenheimer ifølge nyhedsbureauet Bloomberg, at en del af forklaringen på det faldende overskud skal findes i nogle nye regnskabsmetoder, der er blevet taget i brug i forbindelse med, at Apple er begyndt at forære dele af sin software væk.

Oppenheimer nævner også stigende produktionsomkostninger som en anden faktor, der har spillet negativt ind.

Fladt iPad-salg

I sidste uge præsenterede Apple to nye iPads, en iPad Air og en ny iPad Mini, der skal sparke gang i, hvad der kan ligne et stagnerende tablet-salg, der dog steg fra 14 millioner enheder til 14,1 millioner i forhold til samme kvartal sidste år.

Ifølge den amerikanske avis Wall Street Journal havde analytikere dog forventet, at Apples iPad-salg i dette kvartal vil ligge på omkring de 15 millioner enheder.

Den nye iPad Air bliver sat til salg allerede på fredag, mens vi endnu ikke kender den præcise lanceringsdato for den nye iPad Mini. Her oplyser Apple blot, at salget vil starte i slutningen af november. 

Læs også:
De her fem facts om Apple vil blæse dig bagover

Her er Apples nye iPads: Tyndere, hurtigere og med nyt navn
 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse