Dansk it-kæmpe fyrer syv procent af medarbejderne

Et uforudsigeligt it-marked fører til fyringsrunde. "Vi er nødt til at right-size virksomheden," siger direktør.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Den danske it-kæmpe Fujitsu fyrer syv procent af den samlede medarbejderstab.

Fyringerne rammer bredt i organisationen, der i alt tæller omkring 300 medarbejdere fordelt på afdelinger i Ballerup ved København og i Hasselager ved Århus.

"Som alle andre oplever også vi et meget konkurrencepræget marked, hvor nogle områder brager frem, mens markedet på andre området er meget afventende og presset. Det er vi nødt til at reagere på," siger den administrerende direktør i Fujitsu, Peter Krogsgaard, til Computerworld.

Direktøren beklager fyringerne af de 21 ansatte, men peger på, at it-markedet for tiden er ekstremt uforudsigeligt og forandrer sig pludseligt og meget hurtigt.

"Situationen i dag er helt anderledes, end da vi kiggede på den for seks måneder siden, og derfor er vi nødt til at rightsize virksomheden," siger han.

Læs interview med Fujitsu-direktør Peter Krogsgaard om fyringerne her: Fujitsu-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre syv procent af vores folk.

Underskud sidste år

Fujitsu landede sidste år et underskud før skat på 9,3 millioner kroner.

Det blev ifølge administrerende direktør Peter Krogsgaard udløst af blandt andet investeringer i danske datacentre samt udflytning til Rusland af en række opgaver.

Det kan du læse mere om her.

Ifølge Fujitsu har de nuværende opsigelser dog ikke noget at gøre med seneste års underskud.

Også KMD er for tiden i gang med en større downsizing. Kommune-kæmpen meddelte forleden, at otte procent af medarbejderne skal ud inden udgangen af november.

Det kan du læse mere om her: Overblik: KMD skal gennem ny fyringsrunde

Læs interview med Fujitsu-direktør Peter Krogsgaard om fyringerne her: Fujitsu-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre syv procent af vores folk.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S