Dansk it-kæmpe fyrer syv procent af medarbejderne

Et uforudsigeligt it-marked fører til fyringsrunde. "Vi er nødt til at right-size virksomheden," siger direktør.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Den danske it-kæmpe Fujitsu fyrer syv procent af den samlede medarbejderstab.

Fyringerne rammer bredt i organisationen, der i alt tæller omkring 300 medarbejdere fordelt på afdelinger i Ballerup ved København og i Hasselager ved Århus.

"Som alle andre oplever også vi et meget konkurrencepræget marked, hvor nogle områder brager frem, mens markedet på andre området er meget afventende og presset. Det er vi nødt til at reagere på," siger den administrerende direktør i Fujitsu, Peter Krogsgaard, til Computerworld.

Direktøren beklager fyringerne af de 21 ansatte, men peger på, at it-markedet for tiden er ekstremt uforudsigeligt og forandrer sig pludseligt og meget hurtigt.

"Situationen i dag er helt anderledes, end da vi kiggede på den for seks måneder siden, og derfor er vi nødt til at rightsize virksomheden," siger han.

Læs interview med Fujitsu-direktør Peter Krogsgaard om fyringerne her: Fujitsu-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre syv procent af vores folk.

Underskud sidste år

Fujitsu landede sidste år et underskud før skat på 9,3 millioner kroner.

Det blev ifølge administrerende direktør Peter Krogsgaard udløst af blandt andet investeringer i danske datacentre samt udflytning til Rusland af en række opgaver.

Det kan du læse mere om her.

Ifølge Fujitsu har de nuværende opsigelser dog ikke noget at gøre med seneste års underskud.

Også KMD er for tiden i gang med en større downsizing. Kommune-kæmpen meddelte forleden, at otte procent af medarbejderne skal ud inden udgangen af november.

Det kan du læse mere om her: Overblik: KMD skal gennem ny fyringsrunde

Læs interview med Fujitsu-direktør Peter Krogsgaard om fyringerne her: Fujitsu-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre syv procent af vores folk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job