Din mobil angribes af nye aggressive reklamer

Aggressive reklamer står i kø for at belejre din smartphone. Her kan du se, hvor galt det står til.

Artikel top billede

En ny generation af aggressive reklamer fylder mere og mere i de apps, du installerer på din smarte telefon.

Det såkaldte madware (mobil adware) er en potent form for mobile reklamer.

Det er ikke almindelige online-annoncer, men indtrængende pop-op-annoncer, der eksempelvis fylder hele din skærm med en reklame.

Med andre ord er der tale om skjulte funktioner i apps, der kan være lovlige, men som du helst ikke vil have på din mobiltelefon.

Og denne type superreklamer vinder kraftigt frem.

Det kan man læse i en sikkerhedsvurdering fra firmaet Symantec.

Her kan man blandt andet se, at de aggressive mobil-annoncer er steget støt på Googles app-forretning Google Play.

En ud af fire har indbygget reklamebombe

Ifølge firmaet indeholder 23 procent af alle apps i Googles app-butik madware.

Det er en stigning i forhold til sidste år, da procentsatsen var på 15.

Den røde markering viser stigningen af madware i Google Play. Kilde: Symantec.

Ligeledes peger Symantec på, at tredjeparts app-butikker er endnu hårdere ramt af madware i deres apps.

Information og reklame

To ud af tre af disse madware-apps indsamler oplysninger om den mobile enhed, eksempelvis telefonproducent og model. Desuden viser en tredjedel af disse apps reklamer i notifikationsmenuen.

"Vi kan se en markant udviklingstendens i madware," skriver Symantec i rapporten.

"Hvis denne udvikling fortsætter, vil 25 procent af alle apps i Google Play indeholde madware inden udgangen af 2013."

De mest almindelige funktioner i madware er indsamling af telefoninformationer, reklamer og indsamling af lokationsdata. Kilde: Symantec.

Læs også:
Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Her dræber vi to myter om antivirus på telefonen

Læses lige nu

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse