Din mobil angribes af nye aggressive reklamer

Aggressive reklamer står i kø for at belejre din smartphone. Her kan du se, hvor galt det står til.

Artikel top billede

En ny generation af aggressive reklamer fylder mere og mere i de apps, du installerer på din smarte telefon.

Det såkaldte madware (mobil adware) er en potent form for mobile reklamer.

Det er ikke almindelige online-annoncer, men indtrængende pop-op-annoncer, der eksempelvis fylder hele din skærm med en reklame.

Med andre ord er der tale om skjulte funktioner i apps, der kan være lovlige, men som du helst ikke vil have på din mobiltelefon.

Og denne type superreklamer vinder kraftigt frem.

Det kan man læse i en sikkerhedsvurdering fra firmaet Symantec.

Her kan man blandt andet se, at de aggressive mobil-annoncer er steget støt på Googles app-forretning Google Play.

En ud af fire har indbygget reklamebombe

Ifølge firmaet indeholder 23 procent af alle apps i Googles app-butik madware.

Det er en stigning i forhold til sidste år, da procentsatsen var på 15.

Den røde markering viser stigningen af madware i Google Play. Kilde: Symantec.

Ligeledes peger Symantec på, at tredjeparts app-butikker er endnu hårdere ramt af madware i deres apps.

Information og reklame

To ud af tre af disse madware-apps indsamler oplysninger om den mobile enhed, eksempelvis telefonproducent og model. Desuden viser en tredjedel af disse apps reklamer i notifikationsmenuen.

"Vi kan se en markant udviklingstendens i madware," skriver Symantec i rapporten.

"Hvis denne udvikling fortsætter, vil 25 procent af alle apps i Google Play indeholde madware inden udgangen af 2013."

De mest almindelige funktioner i madware er indsamling af telefoninformationer, reklamer og indsamling af lokationsdata. Kilde: Symantec.

Læs også:
Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Her dræber vi to myter om antivirus på telefonen

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job