Din mobil angribes af nye aggressive reklamer

Aggressive reklamer står i kø for at belejre din smartphone. Her kan du se, hvor galt det står til.

Artikel top billede

En ny generation af aggressive reklamer fylder mere og mere i de apps, du installerer på din smarte telefon.

Det såkaldte madware (mobil adware) er en potent form for mobile reklamer.

Det er ikke almindelige online-annoncer, men indtrængende pop-op-annoncer, der eksempelvis fylder hele din skærm med en reklame.

Med andre ord er der tale om skjulte funktioner i apps, der kan være lovlige, men som du helst ikke vil have på din mobiltelefon.

Og denne type superreklamer vinder kraftigt frem.

Det kan man læse i en sikkerhedsvurdering fra firmaet Symantec.

Her kan man blandt andet se, at de aggressive mobil-annoncer er steget støt på Googles app-forretning Google Play.

En ud af fire har indbygget reklamebombe

Ifølge firmaet indeholder 23 procent af alle apps i Googles app-butik madware.

Det er en stigning i forhold til sidste år, da procentsatsen var på 15.

Den røde markering viser stigningen af madware i Google Play. Kilde: Symantec.

Ligeledes peger Symantec på, at tredjeparts app-butikker er endnu hårdere ramt af madware i deres apps.

Information og reklame

To ud af tre af disse madware-apps indsamler oplysninger om den mobile enhed, eksempelvis telefonproducent og model. Desuden viser en tredjedel af disse apps reklamer i notifikationsmenuen.

"Vi kan se en markant udviklingstendens i madware," skriver Symantec i rapporten.

"Hvis denne udvikling fortsætter, vil 25 procent af alle apps i Google Play indeholde madware inden udgangen af 2013."

De mest almindelige funktioner i madware er indsamling af telefoninformationer, reklamer og indsamling af lokationsdata. Kilde: Symantec.

Læs også:
Fremtidens app-model: Her er der penge at hente

Her dræber vi to myter om antivirus på telefonen

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S