Derfor regner du helt forkert på dine it-investeringer

Det vrimler med nye smarte teknologier, men mange virksomheder holder igen med investeringerne, fordi de regner helt forkert på de økonomiske gevinster.

Artikel top billede

Det kan godt være, at vi taler rigtig meget om nye mobile teknologier og smart social software, men når man ser på virksomhedernes reelle it-investeringer, er der stadig noget mere pres på bremsen end forventet. 

Det er der en grundlæggende forklaring på, mener Forrester-rådgiver Andrew Bartels i et blogindlæg

Forrester mener, at årsagen til den stadig lidt for sløve it-vækst er at finde i de økonomiske modeller, man anvender til at lave beregninger på return-on-investment (ROI).

"... hvor man hænger fast i gamle paradigmer med at måle fordele som antal hoveder og driftsmæssige besparelser som et resultat af automatisering," skriver Andrew Bartels.

Han forklarer, at disse modeller har fungeret godt i mange år, hvor nye teknologier primært fokuserede på proces-automatisering, og det grundlæggende handlede om at kunne lave mere arbejde hurtigere med færre folk.

Derfor har det ændret sig

"Men med mange af de nye teknologier - særligt nye mobil-teknologier inden for smartphones, tablets og apps og de nye smarte teknologier inden for awareness, analyse og collaboration - er den primære forretningsfordel ikke at lave mere arbejde med færre folk."

"I stedet er den største fordel med disse nye teknologier at reducere sandsynligheden for ringe forretningsresultater og øge sandsynligheden for gode forretningsresultater."

Derfor er det grundlæggende et problem at anvende de klassiske ROI-beregninger ifølge Forrester:

"Hvis en virksomhed forsøger at måle fordele som antal hoveder eller driftsbesparelser, vil de ikke finde dem - og som et resultat af det vil man ikke foretage investeringen."

Sådan kan du i stedet regne på det

Forrester har en række anbefalinger til, hvordan man griber denne udfordring an - blandt andet skal man forholde sig til modstanden mod at se på de "bløde" fordele og arbejde mere med sandsynligheds-beregninger.

I det hele taget kan mange virksomheder blive bedre til at analysere sig frem til, hvorfor man nogle gange for dårlige resultater i stedet for gode.

"... det er helt sikkert, at mange investeringer i de nye teknologier ikke er blevet foretaget, fordi de gammeldags analyser ikke viste et positivt udfald. Indtil det ændrer sig, vil investeringer i nye teknologier ikke nå det fulde markedspotentiale."

Sådan kan du også argumentere

Nu vil mange it-chefer nok mene, at det er lettere sagt end gjort at få godkendt investeringer på baggrund af de mere bløde værdier i en tid, hvor mange virksomheder er økonomisk pressede.

Amerikanske Michael Redding, der er øverst ansvarlig for Accentures Technology Labs og rådgiver inden for it-innovation, har tidligere givet et bud på, hvordan man bedst argumenterer for nye it- investeringer.

"Det interessante spørgsmål er, hvad det er for forretningsmæssige forandringer, it-projektet vil kunne levere? Hvordan får det omsætningen til at vokse, og hvordan for det omkostningerne til at falde?" har han udtalt til Computerworld.

"Enhver forbedring, enhver ny funktion, enhver ny udrulning skal beskrives i konteksten, hvad det giver af fordele for virksomheden."

Læs også:

Trick: Find ud af om du kan spare penge på cloud

Snedig taktik: Sådan gør du it-afdelingen uundværlig

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS