Ny Internet Explorer klar til Windows 7 - hent den her

Nu er Internet Explorer 11 til Windows 7 blevet meldt klar til download. Her kan du hente den nye browser. Se også, hvordan du kan undgå at opgradere.

Artikel top billede

Så kom den skarpe version af Internet Explorer 11 (IE) til Windows 7.

Hvis du vil være helt fremme i skoene, kan du hente den nye browser her.

Til dem, der er knap så utålmodige og som benytter sig af Windows Update, vil Microsoft skubbe opdateringen ud via Update i de kommende uger.

"Vi vil opdatere Windows 7-brugernes browser automatisk i de kommende uger, og vi starter i dag med dem, der allerede kører testversionen af browseren," skriver Microsoft i et blog-indlæg.

IE11 til Windows 8.1 blev sendt i omløb i sidste måned, den 17. oktober.

Sådan undgår du IE11

Hvis du er glad for IE10, eller af andre årsager ikke ønsker at Microsoft skal skubbe deres nye browser ud til din harddisk, er der en løsning.

Microsoft har nemlig udviklet en værktøjspakke, der lukker for automatisk levering af Internet Explorer 11.

Med blokeringspakken kan du deaktivere automatisk levering af Internet Explorer 11 som en vigtig opdatering via funktionen Automatiske opdateringer i Windows Update.

Blokeringsværktøjet kan du hente her.

En anledning til at undlade at opgradere er, at mange virksomheder gerne vil teste, om den nye version er kompatibel med det eksisterende it-miljø.

I forbindelse med, at Microsoft har meldt IE11 klar, har Google i øvrigt lukket for supporten til IE9.

Den historie kan du læse her.

Læs også:
Google lukker supporten til udbredt Internet Explorer-version

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Guide: Sådan bruger du de nye funktioner i Windows 8.1

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S