Ny Internet Explorer klar til Windows 7 - hent den her

Nu er Internet Explorer 11 til Windows 7 blevet meldt klar til download. Her kan du hente den nye browser. Se også, hvordan du kan undgå at opgradere.

Artikel top billede

Så kom den skarpe version af Internet Explorer 11 (IE) til Windows 7.

Hvis du vil være helt fremme i skoene, kan du hente den nye browser her.

Til dem, der er knap så utålmodige og som benytter sig af Windows Update, vil Microsoft skubbe opdateringen ud via Update i de kommende uger.

"Vi vil opdatere Windows 7-brugernes browser automatisk i de kommende uger, og vi starter i dag med dem, der allerede kører testversionen af browseren," skriver Microsoft i et blog-indlæg.

IE11 til Windows 8.1 blev sendt i omløb i sidste måned, den 17. oktober.

Sådan undgår du IE11

Hvis du er glad for IE10, eller af andre årsager ikke ønsker at Microsoft skal skubbe deres nye browser ud til din harddisk, er der en løsning.

Microsoft har nemlig udviklet en værktøjspakke, der lukker for automatisk levering af Internet Explorer 11.

Med blokeringspakken kan du deaktivere automatisk levering af Internet Explorer 11 som en vigtig opdatering via funktionen Automatiske opdateringer i Windows Update.

Blokeringsværktøjet kan du hente her.

En anledning til at undlade at opgradere er, at mange virksomheder gerne vil teste, om den nye version er kompatibel med det eksisterende it-miljø.

I forbindelse med, at Microsoft har meldt IE11 klar, har Google i øvrigt lukket for supporten til IE9.

Den historie kan du læse her.

Læs også:
Google lukker supporten til udbredt Internet Explorer-version

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Guide: Sådan bruger du de nye funktioner i Windows 8.1

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job