23-årig it-iværksætter afslår milliard-opkøb fra Facebook

23-årig it-iværksætter siger nej til milliard-tilbud fra Facebook. Se hvorfor han afslår milliard-tilbuddet på sit firma, der endnu aldrig har tjent en krone.

Artikel top billede

Snapchat er især populær blandt teenagere.

Den fremadstormende besked-app Snapchat har for nylig afvist et opkøbstilbud fra Facebook på mindst 16,6 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisens kilder skyldes afslaget, at Snapchats blot 23-årige direktør og medstifter, Evan Spiegel, håber, at appens fortsatte vækst i brugertal og i antallet af sendte beskeder vil retfærdiggøre en endnu højere værdiansættelse i fremtiden.

Derfor formodes det, at Snapchat først vil overveje tilbud om opkøb eller yderligere investeringer om et års tid.

Men allerede nu er der følere ude fra den kinesiske internet-gigant Tencent Holding, der er et af verdens største internetfirmaer - kun overgået af virksomheder som Google, Amazon og Facebook.

Går efter markedsværdi på 22 milliarder

Ifølge Wall Street Journal er det kinesiske firma villig til at stå i spidsen for en kapitaltilførelses-runde, der vil give Snapchat en markedsværdi på 22 milliarder kroner.

Snapchat har endnu ingen omsætning, men stifteren Evan Spiegel har ved flere lejligheder gjort det klart, at Snapchat arbejder på at finde en model, der gør det muligt for virksomheder at købe sig til annoncer i Snapchats app.

Det er kun lidt over to år siden, at Snapchat blev stiftet, og virksomheden har siden da opnået enorm popularitet ved at give brugerne mulighed for at sende beskeder, der automatisk forsvinder efter få sekunder.

Tjenesten er især populær hos teenagere og unge voksne.

Ifølge Wall Street Journal bliver der sendt 350 millioner Snapchat-beskeder - også kaldet snaps - hver eneste dag.

For nylig måtte Facebook erkende, at virksomheden har faldende popularitet blandt unge mennesker, mens apps som netop Snapchat vinder frem blandt de yngre smartphone-brugere.

Hvis Facebooks opkøbstilbud var gået i gennem, så havde det været tre gange større end Facebooks opkøb af Instagram for halvandet år siden.

Læs også:
Det er bare så gammeldags at sms'e - her er afløseren

Far til teenage-datter: Jeg betaler, hvis du skrider fra Facebook

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S