Google vinder storsejr i årelang copyright-strid

Efter otte års kamp har Google vundet slagsmål om gigantisk projekt.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Google har nu rettens ord for, at søge- og software-selskabet ikke bryder med ophavsretten i sit projekt med indscanning af bøger.

Siden 2005 har Google ellers kæmpet en copyright-kamp mod den amerikanske forfatterforening, US Authors Guild.

Foreningen mente dengang, at Google med sine planer om at skabe et astronomisk digitalt bibliotek ved at indscanne alverdens bøger samtidig var i gang med line op til massiv brud på forfatternes ophavsret.

Google har fastholdt en fair brug af bøgerne, da selskabet kun lagde tekstuddrag ud på nettet og altså ikke hele bøger.

Den amerikanske dommer, Denny Chin, har nu valgt at frafalde sagen og accepterede samtidigt Googles argumentation om, at indscanningen af bøger både var 'fair brug', og at projektet indebærer store fordele for offentligheden.

Det skriver BBC.

En længere sag 
Både den amerikanske forlagsbranche og forfatterforening har i flere år været ude med riven efter Googles scanningsprojekt på grund af påståede brud på ophavsretten.

I 2008 gik forlagene og forfatterne sammen om forlig, der skulle få Google til at betale knap 700 millioner kroner i kompensation til de to bogbrancheforeninger.

Tre år senere blev forliget forkastet af en amerikansk domstol med begrundelsen, at et særskilt forlig med Google ville indebære et de facto-monopol til bogkopiering i Googles favør.

Forlagsbranche og forfatterforening forhandlede derefter med Google hver for sig, og for godt et år siden indgik Google og den amerikanske forlagsbranche en aftale, hvor kompensationen fra Google til forlagene og andre 'detaljer' i aftalen ikke er kendte i offentligheden.

Senest har forfatterne så fået afslag i retten på, at de har ret til kompensation fra Google i det store scanningsprojekt.

Google hævdede i foråret, at selskabet indtil videre har scannet 30 millioner ind, som står klar på de virtuelle hylder i Googles digitale bibliotek.

Læs også:
Google bliver verdens største boghandler

Google er nu i skarp konkurrence med din boghandler

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics