Google er nu i skarp konkurrence med din boghandler

Google har netop åbnet en dansk udgave at sin e-boghandel med masser af dansk og international litteratur - og uden nøgencensur.

Artikel top billede

Google lancerede onsdag aften en dansk udgave af virksomhedens e-boghandel Google Books. Boghandlen fungerer både på Android, iOS og via en uofficiel app også på Windows Phone.

I Danmark er det forlagene Gyldendal, People's Press, JP/Politikens Forlag og Lindhardt og Ringhof, som i første omgang leverer det danske indhold.

Derudover følger hele Googles internationale indhold selvfølgelig også med, der også inkluderer sidevis af gratis læsestof.

"Det er herligt at kunne gøre det nemmere både at opdage, købe og læse litteratur, uanset om det gælder nyeste bestsellere, litterære klassikere eller smallere udgivelser," skriver Googles talsperson, Christine Sørensen, i en pressemeddelelse.

Her er fordelene

Når du finder din nye knaldroman frem via Google Play, er en af de lækre features, at du kan læse videre derfra, hvor du er kommet til, uanset om du sidder foran din pc, tablet eller smartphone.

Derudover har Google valgt ikke at censurere indhold på samme måde som eksempelvis Apple, der har fået en del spalteplads i de danske medier på grund af censureringen af Peter Øvig Knudsens bøger Hippie 1 og 2.

"Her giver 40 år gamle, dokumentariske fotografier af glade, mere eller mindre afklædte, mennesker åbenbart ikke anledning til ballade. Jeg er meget opløftet over, at et af de store, amerikanske firmaer viser større åbenhed, og håber, at de fremover holder fast i den linje," skriver forfatter Peter Øvig Knudsen i Googles pressemeddelelse.

Læs også:

14 gode bøger - Det læser vi i sommerferien

Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS