Google er nu i skarp konkurrence med din boghandler

Google har netop åbnet en dansk udgave at sin e-boghandel med masser af dansk og international litteratur - og uden nøgencensur.

Artikel top billede

Google lancerede onsdag aften en dansk udgave af virksomhedens e-boghandel Google Books. Boghandlen fungerer både på Android, iOS og via en uofficiel app også på Windows Phone.

I Danmark er det forlagene Gyldendal, People's Press, JP/Politikens Forlag og Lindhardt og Ringhof, som i første omgang leverer det danske indhold.

Derudover følger hele Googles internationale indhold selvfølgelig også med, der også inkluderer sidevis af gratis læsestof.

"Det er herligt at kunne gøre det nemmere både at opdage, købe og læse litteratur, uanset om det gælder nyeste bestsellere, litterære klassikere eller smallere udgivelser," skriver Googles talsperson, Christine Sørensen, i en pressemeddelelse.

Her er fordelene

Når du finder din nye knaldroman frem via Google Play, er en af de lækre features, at du kan læse videre derfra, hvor du er kommet til, uanset om du sidder foran din pc, tablet eller smartphone.

Derudover har Google valgt ikke at censurere indhold på samme måde som eksempelvis Apple, der har fået en del spalteplads i de danske medier på grund af censureringen af Peter Øvig Knudsens bøger Hippie 1 og 2.

"Her giver 40 år gamle, dokumentariske fotografier af glade, mere eller mindre afklædte, mennesker åbenbart ikke anledning til ballade. Jeg er meget opløftet over, at et af de store, amerikanske firmaer viser større åbenhed, og håber, at de fremover holder fast i den linje," skriver forfatter Peter Øvig Knudsen i Googles pressemeddelelse.

Læs også:

14 gode bøger - Det læser vi i sommerferien

Nu kan du låne e-bøger fra de største danske forlag

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job