Microsoft opretter internet-politi med banebrydende teknologi

Microsoft har oprettet en ny sikkerhedsenhed udstyret med advokater, sikkerhedsfolk og analytikere, der skal få has på it-kriminelle. Her kan du se, hvordan enheden skal arbejde.

Artikel top billede

Foto: Microsoft

Omfanget af it-kriminalitet bliver ved med at vokse, også selv om der er masser af firmaer, som prøver at stikke en kæp i hjulet på de lyssky affærer.

Et dugfrisk eksempel er 150 millioner konti, der netop er blevet fjernet fra grafikgiganten Adobes servere.

Microsoft forsøger blandt andet at sikre sine produkter ved at udbetale store dusører til kvikke it-folk, der kan finde sårbarheder i firmaets produkter.

Ligeledes driver Redmond-firmaet sikkerhedsarbejde via en afdeling kaldet Digital Crime Unit.

Kode-sheriff på nettet

Nu optrapper Microsoft yderligere kampen mod it-bad guys ved at supplere denne afdeling med et helt nyt og dedikeret center proppet med teknologi og kloge it-folk.

Centret hedder Cybercrime Center, og det skal drives af cirka 100 personer fra hele kloden, som eksempelvis er efterforskere, tekniske eksperter, analytikere og advokater.

Med udgangspunkt i teknologien skal afdelingen kæmpe aktivt mod de mange forskellige internet-relaterede former for kriminalitet.

Det er eksempelvis spredningen af ondsindet kode, piratvirksomhed, børnepornografisk materiale, økonomisk svindel, botnet eller identitetstyveri.

Ifølge Microsoft vil enheden få adgang til "banebrydende" teknologi, der gør det muligt at visualisere og identificere internet-trusler over hele kloden i realtid.

Sikkerhed i skyen

Det første trin i realtidsjagten blev taget i maj.

Her flyttede Microsoft sin sikkerhedstjeneste ud i skyen for at øge varslingshastigheden, når lokummet brænder på nettet.

Det skete i form af et cloud-baseret sikkerhedssystem, der nedbringer opdateringshastigheden fra et døgn til 30 sekunder, hvilket skal give en mere effektiv bekæmpelse af malware og botnet.

Microsoft benytter firmaets egen cloud-løsning, Azure, til Cyber Threat Intelligence Program (C-TIP), som sikkerhedsløsningen er blevet døbt.

I sommerferien var Microsoft i samarbejde med FBI og en række sikkerhedsfirmaer med til at vinde et kæmpeslag i en zombie-krig.

Et sikkerhedscenter er det næste led i jagten.

Vi gør en forskel

Og Microsoft mener selv, at de kan gøre en forskel.

"Ved at kombinere sofistikerede værktøjer med de rigtige færdigheder og nye perspektiver kan vi gøre internettet til et mere trygt sted for alle," siger en rådgiver for Microsoft Digital Crime Unit, David Finn, i en pressemeddelelse.

Ideen og tankerne med centret uddybes i denne video:

Læs også:
Microsoft vinder kæmpeslag i zombie-krig

Microsoft sender botnet-dræbende data ud i skyen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job