Her er danskernes mest brugte passwords - så elendige er de

Danskerne er skræmmende dårlige til at finde på passwords. Her er de fem mest anvendte i forbindelse med Adobe-hacket.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Adobe har mistet op mod 150 millioner brugerkonti med tilhørende password.

360.000 af dem kommer fra danske brugere.

På baggrund af de danske brugerkonti, som er gaflet fra grafikfirmaet, kan man analysere sig frem til de passwords, som vi foretrækker at anvende i kongeriget.

Og resultatet er faktisk meget skræmmende.

De mest usikre passwords er i top-fem

De burde være side ét i den bog, der beskriver de passwords, som man ikke må bruge.

I forbindelse med 360.000 Adobe-konti ser danskernes adgangskoder nemlig således ud:

En klar nummer et er adgangskoden: 123456. Den bliver brugt af 4.264 personer.

På anden- og tredjepladsen med 574 og 554 brugere kommer to andre talkombinationer i den lette ende, nemlig: 123456789 og 12345678.

Med henholdsvis 356 og 336 gengangere kommer password og alle tiders klassiker, qwerty, ind på de næste pladser.

Oplysningerne stammer fra sikkerhedsfirmaet CSIS, der har gennemgået de danske brugerkonti i forbindelse med Adobe-hacket.

Her kan du i øvrigt se password-topscorerne blandt alle de hackede Adobe konti.

Også de danske politifolk har problemer med at bruge sikre passwords. Den historie kan du læse her.

Tip til bedre passwords kan du finde her: Nyt kodeords-trick: Sådan hæver du sikkerheden markant

Læs også:
Her er de 25 mest usikre kodeord

Afsløret efter kæmpehack: Her er Adobe-brugernes passwords

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS