Her er danskernes mest brugte passwords - så elendige er de

Danskerne er skræmmende dårlige til at finde på passwords. Her er de fem mest anvendte i forbindelse med Adobe-hacket.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

Adobe har mistet op mod 150 millioner brugerkonti med tilhørende password.

360.000 af dem kommer fra danske brugere.

På baggrund af de danske brugerkonti, som er gaflet fra grafikfirmaet, kan man analysere sig frem til de passwords, som vi foretrækker at anvende i kongeriget.

Og resultatet er faktisk meget skræmmende.

De mest usikre passwords er i top-fem

De burde være side ét i den bog, der beskriver de passwords, som man ikke må bruge.

I forbindelse med 360.000 Adobe-konti ser danskernes adgangskoder nemlig således ud:

En klar nummer et er adgangskoden: 123456. Den bliver brugt af 4.264 personer.

På anden- og tredjepladsen med 574 og 554 brugere kommer to andre talkombinationer i den lette ende, nemlig: 123456789 og 12345678.

Med henholdsvis 356 og 336 gengangere kommer password og alle tiders klassiker, qwerty, ind på de næste pladser.

Oplysningerne stammer fra sikkerhedsfirmaet CSIS, der har gennemgået de danske brugerkonti i forbindelse med Adobe-hacket.

Her kan du i øvrigt se password-topscorerne blandt alle de hackede Adobe konti.

Også de danske politifolk har problemer med at bruge sikre passwords. Den historie kan du læse her.

Tip til bedre passwords kan du finde her: Nyt kodeords-trick: Sådan hæver du sikkerheden markant

Læs også:
Her er de 25 mest usikre kodeord

Afsløret efter kæmpehack: Her er Adobe-brugernes passwords

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS