Microsoft vinder kæmpeslag i zombie-krig

Et samarbejde mellem Microsoft, FBI og en række private selskaber har sat en stopper for næsten 1.500 botnet, der har svindlet for mere end to milliarder kroner.

Artikel top billede

Citadel er et byggesæt til malware, hvor it-kriminelle uden de store it-kundskaber kan leje eller oprette deres eget botnet.

Men nu har software-giganten Microsoft i samarbejde med FBI og en række sikkerhedsfirmaer sat en solid kæp i det hjul.

En succesfuld aktion mod Citadel har betydet lukning af 1.462 botnet, der hver især kan bestå af tusindvis af inficerede maskiner.

I dette tilfælde regner parterne med, at fem millioner maskiner er blevet inficererede.

Det er syvende gang, at Microsoft har slået til mod botnet-firmaer. Den mest kendte aktion var nok, da Zeus-nettet blev optrevlet og stoppet.

Zombie-krigen

De inficerede maskiner i et botnet, kaldet zombier, er afhængige af en eller flere centrale kommando-servere, der udsender instrukser.

Det kan være instruktioner om at udsende spam eller skadelig kode, der anvendes af kriminelle organisationer, som vil stjæle og videresælge informationer, eksempelvis bankdata eller andre personlige informationer.

Den mest effektive måde at stoppe et botnet på er ved at identificere og lukke de centrale servere, og det er netop, hvad Microsoft og Co har gjort.

Microsoft fortæller, at selskabet har regnet sig frem til, at Citadel-nettene har svindlet for cirka 2,5 milliarder kroner fra privatpersoner eller banker.

Efterforskningen fandt frem til flere amerikanske datacentre, hvor serverne var placerede. Herefter tog FBI over og ransagede datacentrene, der ikke selv var klar over, at stålet i deres centre blev misbrugt.

Det skriver Computerworlds norske søsterside.

På trods af lukningen af næsten 1.500 botnet er der stadig masser af tilbageværende botnets, men der er sat en tyk kæp i hjulet for en tid.

"Vi forventer ikke at stoppe for alle Citadel-baserede botnet i verden, men vi forventer, at denne aktion vil forstyrre Citadel betydeligt og biddrage til, at mange ofre slipper fri," skriver Microsofts chef for digital kriminalitet, Richard Domingues Boscovich, på sin blog.

Pres fra piratkopier af XP

Ifølge Reuters spredes Citadel-klienterne ofte via piratkopierede versioner af Windows XP, der har botnet-malwaren installeret på forhånd.

Reuters mener ligeledes at kunne spore folkene bag Citadel til Østeuropa, hvorfra de mange Zombier bliver styret.

Årsagen er blandt andet, at Citadel-programmet ikke angriber pc'er eller virksomheder i Ukraine og Rusland, sandsynligvis for ikke at løbe ind i problemer med de lokale myndigheder.

Citadel blev opdaget i 2012, og et botnet-byggesæt koster ifølge Microsoft omkring 10.000 kroner inklusiv support og adgang til et brugerforum.

Læs også:

Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Derfor er det så svært at fange malware-svindlere

Microsoft sender botnet-dræbende data ud i skyen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College