Apple køber 3D-firma for milliarder: Forstærker rygter om Apple TV

It-selskabet Apple har været på indkøbstogt i Israel, hvor der er lagt flere milliarder kroner på bordet for et 3D-selskab. Opkøbet får gamle produkt-rygter til at blusse op på ny.

Artikel top billede

It-giganten Apple har lagt knap to milliarder på bordet for at få fingrene i det israelske it-selskab PrimeSense, der har specialiseret sig i 3D-sensor-teknologi.

Det skriver All Things D.

Apple er dog ikke meget for at sige, hvad PrimeSense skal bruges til i Apples fremtidige strategi.

"Apple køber fra tid til anden mindre teknologiselskaber, og vi diskuterer ikke vores formål eller planer," lyder det fra Apples talsperson Kristin Huguet i en udtalelse i kølvandet på opkøbet.

Kan bruges til tv

Rygterne om opkøbet har svirret siden i sommers, og nu bliver PrimeSense, der tidligt var ombord på Microsofts Kinect-projekt, altså en del af Apple.

Når æbleselskabet ikke selv vil sige, hvad opkøbet skal bruges til strategisk, er der åben gætteleg fra alle andre sider.

Her lyder buddene på, at PrimeSenses teknologi skal bruges på det længe ventede Apple TV, selvom vi næppe skal forvente at se fjernsyn hos Apple inden for det første års tid.

Sidste år købte Apple et andet israelsk firma, Anobit med produktion af højtydende Flash-memory-controllers, for knap tre milliarder kroner.

Også ved den lejlighed udtalte Apple, at selskabet fra tid til anden købte mindre selskaber uden at ville afsløre, hvad indkøbet skulle bruges til strategisk.

Læs også: 
Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S