Apple køber 3D-firma for milliarder: Forstærker rygter om Apple TV

It-selskabet Apple har været på indkøbstogt i Israel, hvor der er lagt flere milliarder kroner på bordet for et 3D-selskab. Opkøbet får gamle produkt-rygter til at blusse op på ny.

Artikel top billede

It-giganten Apple har lagt knap to milliarder på bordet for at få fingrene i det israelske it-selskab PrimeSense, der har specialiseret sig i 3D-sensor-teknologi.

Det skriver All Things D.

Apple er dog ikke meget for at sige, hvad PrimeSense skal bruges til i Apples fremtidige strategi.

"Apple køber fra tid til anden mindre teknologiselskaber, og vi diskuterer ikke vores formål eller planer," lyder det fra Apples talsperson Kristin Huguet i en udtalelse i kølvandet på opkøbet.

Kan bruges til tv

Rygterne om opkøbet har svirret siden i sommers, og nu bliver PrimeSense, der tidligt var ombord på Microsofts Kinect-projekt, altså en del af Apple.

Når æbleselskabet ikke selv vil sige, hvad opkøbet skal bruges til strategisk, er der åben gætteleg fra alle andre sider.

Her lyder buddene på, at PrimeSenses teknologi skal bruges på det længe ventede Apple TV, selvom vi næppe skal forvente at se fjernsyn hos Apple inden for det første års tid.

Sidste år købte Apple et andet israelsk firma, Anobit med produktion af højtydende Flash-memory-controllers, for knap tre milliarder kroner.

Også ved den lejlighed udtalte Apple, at selskabet fra tid til anden købte mindre selskaber uden at ville afsløre, hvad indkøbet skulle bruges til strategisk.

Læs også: 
Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S