Apple køber 3D-firma for milliarder: Forstærker rygter om Apple TV

It-selskabet Apple har været på indkøbstogt i Israel, hvor der er lagt flere milliarder kroner på bordet for et 3D-selskab. Opkøbet får gamle produkt-rygter til at blusse op på ny.

Artikel top billede

It-giganten Apple har lagt knap to milliarder på bordet for at få fingrene i det israelske it-selskab PrimeSense, der har specialiseret sig i 3D-sensor-teknologi.

Det skriver All Things D.

Apple er dog ikke meget for at sige, hvad PrimeSense skal bruges til i Apples fremtidige strategi.

"Apple køber fra tid til anden mindre teknologiselskaber, og vi diskuterer ikke vores formål eller planer," lyder det fra Apples talsperson Kristin Huguet i en udtalelse i kølvandet på opkøbet.

Kan bruges til tv

Rygterne om opkøbet har svirret siden i sommers, og nu bliver PrimeSense, der tidligt var ombord på Microsofts Kinect-projekt, altså en del af Apple.

Når æbleselskabet ikke selv vil sige, hvad opkøbet skal bruges til strategisk, er der åben gætteleg fra alle andre sider.

Her lyder buddene på, at PrimeSenses teknologi skal bruges på det længe ventede Apple TV, selvom vi næppe skal forvente at se fjernsyn hos Apple inden for det første års tid.

Sidste år købte Apple et andet israelsk firma, Anobit med produktion af højtydende Flash-memory-controllers, for knap tre milliarder kroner.

Også ved den lejlighed udtalte Apple, at selskabet fra tid til anden købte mindre selskaber uden at ville afsløre, hvad indkøbet skulle bruges til strategisk.

Læs også: 
Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S