Apple køber 3D-firma for milliarder: Forstærker rygter om Apple TV

It-selskabet Apple har været på indkøbstogt i Israel, hvor der er lagt flere milliarder kroner på bordet for et 3D-selskab. Opkøbet får gamle produkt-rygter til at blusse op på ny.

Artikel top billede

It-giganten Apple har lagt knap to milliarder på bordet for at få fingrene i det israelske it-selskab PrimeSense, der har specialiseret sig i 3D-sensor-teknologi.

Det skriver All Things D.

Apple er dog ikke meget for at sige, hvad PrimeSense skal bruges til i Apples fremtidige strategi.

"Apple køber fra tid til anden mindre teknologiselskaber, og vi diskuterer ikke vores formål eller planer," lyder det fra Apples talsperson Kristin Huguet i en udtalelse i kølvandet på opkøbet.

Kan bruges til tv

Rygterne om opkøbet har svirret siden i sommers, og nu bliver PrimeSense, der tidligt var ombord på Microsofts Kinect-projekt, altså en del af Apple.

Når æbleselskabet ikke selv vil sige, hvad opkøbet skal bruges til strategisk, er der åben gætteleg fra alle andre sider.

Her lyder buddene på, at PrimeSenses teknologi skal bruges på det længe ventede Apple TV, selvom vi næppe skal forvente at se fjernsyn hos Apple inden for det første års tid.

Sidste år købte Apple et andet israelsk firma, Anobit med produktion af højtydende Flash-memory-controllers, for knap tre milliarder kroner.

Også ved den lejlighed udtalte Apple, at selskabet fra tid til anden købte mindre selskaber uden at ville afsløre, hvad indkøbet skulle bruges til strategisk.

Læs også: 
Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S