Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Apple udskyder lanceringen af et kommende iTV, der volder problemer. Se her, hvad selskabet i stedet satser på som centrum for ny-udvikling.

Artikel top billede

Apple-fans må ruste sig med tålmodighed, for Apple udskyder igen det ellers længe ventede iTV-projekt, som selskabet angiveligt har arbejdet længe på.

Sådan lyder meldingerne fra en række underleverandører, der arbejder sammen med Apple.

Ifølge NPD Display Search mener kilder i tv-branchens supply chain, at Apple har udskydt alle planer om lancering af iTV-projektet, fordi selskabet i stedet vil fokusere på nye bærbare produkter, som du kan læse mere om her.

Der er da også mange indikationer på, at Apple er ved at lægge øget vægt på udviklingen af et iWatch, som du kan læse mere om her.

Blandt andet har selskabet indleveret en række patent-ansøgninger, ligesom et udviklingshold angiveligt er i fuld sving med at udvikle teknologierne og produktet.

Ifølge Display Search-analytiker David Hsieh vil Apple lancere iWatch i to størrelser - det ene med 1,7 tommer OLED-skærm til mænd og det andet med 1,3 tommer OLED-skærm til kvinder.

Problemer med at sikre indhold

Med i billedet hører også, at Apple angiveligt har haft svært ved at sikre sig rettigheder til eksklusivt indhold til iTV-projektet.

Tanken har ellers været at blive en slags hub for streamet tv-indhold, men det har vist sig svært for Apple at udvikle en løsning, der kan integrere indhold og services fra mange forskellige tv-økosystemer.

Ligeledes har det vist sig at være meget dyrt for Apple at opbygge en velfungerende supply chain til en egentlig tv-produktion.

"Den eksisterende Apple TV-boks kan meget vel være en hindring for, at Apple får succes med et nyt smart-tv-produkt," lyder det fra Display Search.

Analytikerne vurderer, at Apple i stedet vil fokusere på at udvikle gennemgribende opdateringer til Apple TV settop-boksen.

Analytiker Ming-Chi Kuo fra KGI Securities mener, at det vil ske i løbet af næste år.

Læs også:

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Tim Cook: Næste år kommer Apple med en helt ny type produkter

Krig med kabel-selskaber kan spænde ben for Apples tv-planer

It-milliardær: Dommedag på vej for Apple

Dit bud: Er et smartwatch til mere end tant og fjas?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S