Apple udskyder alle planer om iTV: Satser i stedet på dette nye produkt

Apple udskyder lanceringen af et kommende iTV, der volder problemer. Se her, hvad selskabet i stedet satser på som centrum for ny-udvikling.

Artikel top billede

Apple-fans må ruste sig med tålmodighed, for Apple udskyder igen det ellers længe ventede iTV-projekt, som selskabet angiveligt har arbejdet længe på.

Sådan lyder meldingerne fra en række underleverandører, der arbejder sammen med Apple.

Ifølge NPD Display Search mener kilder i tv-branchens supply chain, at Apple har udskydt alle planer om lancering af iTV-projektet, fordi selskabet i stedet vil fokusere på nye bærbare produkter, som du kan læse mere om her.

Der er da også mange indikationer på, at Apple er ved at lægge øget vægt på udviklingen af et iWatch, som du kan læse mere om her.

Blandt andet har selskabet indleveret en række patent-ansøgninger, ligesom et udviklingshold angiveligt er i fuld sving med at udvikle teknologierne og produktet.

Ifølge Display Search-analytiker David Hsieh vil Apple lancere iWatch i to størrelser - det ene med 1,7 tommer OLED-skærm til mænd og det andet med 1,3 tommer OLED-skærm til kvinder.

Problemer med at sikre indhold

Med i billedet hører også, at Apple angiveligt har haft svært ved at sikre sig rettigheder til eksklusivt indhold til iTV-projektet.

Tanken har ellers været at blive en slags hub for streamet tv-indhold, men det har vist sig svært for Apple at udvikle en løsning, der kan integrere indhold og services fra mange forskellige tv-økosystemer.

Ligeledes har det vist sig at være meget dyrt for Apple at opbygge en velfungerende supply chain til en egentlig tv-produktion.

"Den eksisterende Apple TV-boks kan meget vel være en hindring for, at Apple får succes med et nyt smart-tv-produkt," lyder det fra Display Search.

Analytikerne vurderer, at Apple i stedet vil fokusere på at udvikle gennemgribende opdateringer til Apple TV settop-boksen.

Analytiker Ming-Chi Kuo fra KGI Securities mener, at det vil ske i løbet af næste år.

Læs også:

Her er alle de Apple-produkter, som vi stadigvæk venter på

Tim Cook: Næste år kommer Apple med en helt ny type produkter

Krig med kabel-selskaber kan spænde ben for Apples tv-planer

It-milliardær: Dommedag på vej for Apple

Dit bud: Er et smartwatch til mere end tant og fjas?

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job