Test: Windows 8 smadrer Windows 7 på opstart

Når det gælder opstart, bliver Windows 7 slagtet af Windows 8. Se her hvor stor forskel der er på opstart med det gamle og det nye styresystem fra Microsoft.

Vi har i en uges tid testet Windows 8, som er det nyeste styresystem fra Microsoft.

Det byder på en ny visuel brugergrænseflade, der tidligere blev kaldt Metro, men som nu går under navnet 'Modern UI Style'.

Med sine firkantede og dynamiske felter springer den i øjnene, men det er ikke det eneste sted, hvor Windows 8 adskiller sig fra Windows 7.

Det gælder nemlig især på opstartstiden.

Vi har testet forskellen i hastigheden på to bærbare HP ProBook 6550b med fuldkommen ens hardware. Begge maskiner var udstyret med Windows 7, men den ene blev opdateret med Windows 8.

Opstartstiden på computeren med Windows 7 var omkring 45 sekunder, mens maskinen med Windows 8 blot var cirka 15 sekunder om at starte styresystemet - og det var muligt at bruge cursoren.

Altså en voldsom forbedring. Det er ikke mange år siden, at man snildt kunne brygge en god kop kaffe, mens Windows startede.

I dag er opstartstiden dog ikke længere så vigtig, som den har været. De fleste nyere bærbare computere som de tynde ultrabooks kan gå i dvale i dagevis og alligevel være i stand til vågne på få sekunder.

Her er en video, der viser opstartsduellen mellem Windows 7 og Windows 8:
[video splash=105236]0ac81324-ccf6-67f0.mp4[/video]

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S