Dansk udvikler finder fejl i Facebook: Sådan får du millioner af likes

Dansk webudvikler har fundet et hul i Facebooks kode. Her fortæller han historien om, hvordan han opdagede fejlen, der giver mulighed for at booste sine likes, og hvordan det fungerer i praksis.

Artikel top billede

Den danske webudvikler Thomas Effersøe har fundet et hul i Facebooks API, der gør, at du på et øjeblik kan få flere tusinde Facebook-likes på dine links.

Med andre ord kan du selv booste antallet af likes på dine opdateringer med enorme mængder.

"Ved hjælp af Facebooks REST API kan man spørge om statistik i form af, hvor mange likes, delinger og kommentarer, der er på en given URL. Og det er den funktion, man kan udnytte," fortæller Thomas Effersøe, der til daglig sidder i Computerworlds webudviklingsafdeling.

Opdaget til et tilfælde

I forbindelse med udvikling af et modul, der fortæller, hvor mange likes eller delinger en artikel fra Computerworld har, snubler han ved en tilfældighed over fejlen.

"Det viser sig, at mange af vores artikler har det samme antal likes i statistikmodulet. Derfor undersøgte jeg sagen, og jeg finder frem til, at fremgangsmetoden for at tilføre sine egne links nye likes faktisk er ganske enkel."

Det fortæller Thomas Effersøe, som i det følgende vil redegøre for, hvordan fejlen kan udnyttes. 

Sådan høster du likes

For det første skal du bruge en URL, som Facebook ikke tidligere har set. Ældre links kan man ikke manipulere.

"Tricket ligger i, at du skal redirecte din egen URL til en anden URL, som du vil 'låne' likes fra," siger han.

Et eksempel er, at man kan hente likes fra Google.com.

"Hvis man henviser til google.com, er det statistikken fra denne URL, der bliver registreret på din egen URL, og det giver masser af likes," fortæller Thomas Effersøe, og han fortsætter:

"Det ser ikke ud til, at Facebook automatisk opdager, at man snyder med like-tallet. Men det er snyd, og det bør man naturligvis holde sig fra. Jeg har også rapporteret om fejlen til Facebook."

Thomas Effersøe har selv foretaget et lille eksperiment, hvor resultatet er 7,6 millioner likes, som du kan se på billedet herunder.


Der er mere læsning om opdagelsen på webudviklerens blog.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job