Vigtig sag afgjort: Udelukker TDC bredbånds-konkurrenter?

Betyder TDC's prispolitik på bredbånd til private, at konkurrenter har svært ved at få fat i markedet? Det har Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen undersøgt.

Artikel top billede

"TDC forpligter sig til de næste fem år at dokumentere, at prisforskellen mellem selskabets engros- og detailpriser for bredbånd til private er så stor, at konkurrenter ikke udelukkes fra markedet."

Sådan lyder det i dag, onsdag, i en længe ventet afgørelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Det potentielle brud på konkurrencereglerne var, at forskellen mellem TDC's engros- og detailpriser er så lille, at det udelukker konkurrenter fra markedet.

TDC skal dokumentere prisforskel

Sagen, der har kørt siden 2010-11, er nu afgjort ved, at TDC har givet et tilsagn, hvor selskabet forpligter sig til de næste fem år at dokumentere, at prisforskellen mellem selskabets engros- og detailpriser for bredbånd til private er tilstrækkelig stor.

"TDC's tilsagn fjerner de betænkeligheder, som Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har haft. Når en sag afsluttes med tilsagn, indebærer det, at Konkurrencerådet ikke har taget stilling til, om konkurrenceloven er overtrådt," står der i en pressemeddelelse.

Det var blandt andre Telenor og Telia, der havde klaget over "problemer med at anvende TDC A/S' såkaldte kobberinfrastruktur eller kobberaccess til at producere konkurrerende bredbåndsydelser." 

Kan hurtigt gribe ind

"Afgørelsen fremmer konkurrencen på bredbåndsmarkedet til private. Fremover kan myndighederne hurtigt og effektivt gribe ind, hvis TDC's prispolitik udelukker konkurrenter i strid med konkurrencereglerne," står der desuden.  

Hos TDC hæfter man sig ved, at klageren ikke har fået medhold, og at TDC hverken skal ændre priser eller adfærd.

"Vi ønsker en velfungerende og gennemsigtig konkurrence på det danske bredbåndsmarked, og hvis vi kan bidrage endnu mere hertil ved at ændre nogle interne procedurer, så gør vi naturligvis det," udtaler koncerndirektør Miriam Hvidt.

Læs også:

Telefirmaer klager over TDC i samlet flok

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job