Brugere klager: Store problemer efter Windows 8.1-opdatering

Brugere frustrerede over Windows 8.1, der giver problemer i en af Microsofts vigtigste services.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I takt med at rigtigt mange Microsoft-brugere i de seneste måneder har opdateret til Windows 8.1, har antallet af indløbne klager og problemer med opdateringen taget til.

Det gælder ikke mindst klager over, at Windows 8.1-opdateringen giver problemer i Microsofts storage-tjeneste SkyDrive.

Således findes der allerede nu mere end 120 separate tråde i Microsofts eget SkyDrive-community om problemer med opdateringen.

Andre steder i Microsofts online-community er der sideløbende åbnet tilsvarende tråde om problemerne. Det samme gælder for forskellige tredjepart-fora.

De fleste af trådene er fortsat aktive, mens blot enkelte ser ud til at have modtaget svar fra moderatorerne i Microsoft-communitiet.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1 i oktober.

Kort tid efter begyndte det at strømme ind med meldinger om problemer med opdateringen.

Det kan du læse mere om her: Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer.

Der var blandt andet problemer med fejl-meddelelser, dårlig performance, problemer med at oploade filer, mistede foldere og dokumenter samt synkroniserings-problemer - inklusive pludseligt opståede loops.

Microsoft oplyser i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at selskabet er "opmærksom på, at et mindre antal personer diskuterer disse emner i fora."

Derfor er SkyDrive så vigtig for Microsoft

Selskabet forsøger at løse de individuelle problemer med de pågældende, hedder det.

"For langt de fleste brugere af Windows 8.1 og SkyDrive fungerer det godt," lyder det fra Microsoft. Den holdning deler de ramte brugere imidlertid ikke.

Noget rod

"SkyDrive med 8.1 er klart noget rod. Langt de fleste har problemer i et eller andet omfang," lyder det fra en bruger.

Det underbygges af det store antal tråde og deres mange brugere.

Det cloud-baserede SkyDrive er i de senere år blevet et stadig vigtigere produkt for Microsoft, der er i fuld gang med en stor transformation fra at have været leverandør af desktop-applikationer til at blive leverandør af cloud-baserede services.

Her er SkyDrive den underliggende cloud-baserede storageløsning til Windows, Office og andre af selskabets helt store, forbruger-rettede produkter.

Computerworld besøgte for nylig Microsofts gigantiske datacenter i Dublin, Irland, hvor selskabet hoster sin enorme sky.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med inden for bag murene.

Har du også oplevet problemer med Windows 8.1 og SkyDrive? Giv dit besyv med i debatten herunder.

Læs også:

Sådan undgår du faldgruberne i Windows 8.1

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Her er læren af Windows 8.1: Sådan kan du undgå kaos næste gang

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Sådan slipper du for startskærmen i Windows 8.1

Windows 8.1 sender netbank i sort

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S