Brugere klager: Store problemer efter Windows 8.1-opdatering

Brugere frustrerede over Windows 8.1, der giver problemer i en af Microsofts vigtigste services.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I takt med at rigtigt mange Microsoft-brugere i de seneste måneder har opdateret til Windows 8.1, har antallet af indløbne klager og problemer med opdateringen taget til.

Det gælder ikke mindst klager over, at Windows 8.1-opdateringen giver problemer i Microsofts storage-tjeneste SkyDrive.

Således findes der allerede nu mere end 120 separate tråde i Microsofts eget SkyDrive-community om problemer med opdateringen.

Andre steder i Microsofts online-community er der sideløbende åbnet tilsvarende tråde om problemerne. Det samme gælder for forskellige tredjepart-fora.

De fleste af trådene er fortsat aktive, mens blot enkelte ser ud til at have modtaget svar fra moderatorerne i Microsoft-communitiet.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1 i oktober.

Kort tid efter begyndte det at strømme ind med meldinger om problemer med opdateringen.

Det kan du læse mere om her: Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer.

Der var blandt andet problemer med fejl-meddelelser, dårlig performance, problemer med at oploade filer, mistede foldere og dokumenter samt synkroniserings-problemer - inklusive pludseligt opståede loops.

Microsoft oplyser i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at selskabet er "opmærksom på, at et mindre antal personer diskuterer disse emner i fora."

Derfor er SkyDrive så vigtig for Microsoft

Selskabet forsøger at løse de individuelle problemer med de pågældende, hedder det.

"For langt de fleste brugere af Windows 8.1 og SkyDrive fungerer det godt," lyder det fra Microsoft. Den holdning deler de ramte brugere imidlertid ikke.

Noget rod

"SkyDrive med 8.1 er klart noget rod. Langt de fleste har problemer i et eller andet omfang," lyder det fra en bruger.

Det underbygges af det store antal tråde og deres mange brugere.

Det cloud-baserede SkyDrive er i de senere år blevet et stadig vigtigere produkt for Microsoft, der er i fuld gang med en stor transformation fra at have været leverandør af desktop-applikationer til at blive leverandør af cloud-baserede services.

Her er SkyDrive den underliggende cloud-baserede storageløsning til Windows, Office og andre af selskabets helt store, forbruger-rettede produkter.

Computerworld besøgte for nylig Microsofts gigantiske datacenter i Dublin, Irland, hvor selskabet hoster sin enorme sky.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med inden for bag murene.

Har du også oplevet problemer med Windows 8.1 og SkyDrive? Giv dit besyv med i debatten herunder.

Læs også:

Sådan undgår du faldgruberne i Windows 8.1

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Her er læren af Windows 8.1: Sådan kan du undgå kaos næste gang

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Sådan slipper du for startskærmen i Windows 8.1

Windows 8.1 sender netbank i sort

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS