Beta-tester: Windows 8.1 får en ny Start-knap til april

Windows 8.1 får en ordentlig kodeoverhaling til april. En af nyhederne er ifølge rygterne en helt ny Start-knap med masser af funktioner.

Artikel top billede

Dump: Hardware.no

Da Microsoft frigav Windows 8 i efteråret 2013, var der meget snak om forskellene mellem Windows 8 og Windows 7. 

Et af de store diskussionspunkter var den nye og anderledes Start-knap, der manglede funktionerne fra de ældre udgaver af Windows.

Det lyder måske som en detalje, men det viste sig, at fraværet af Start-knappen var et stort savn for rigtig mange Windows-brugere, og der dukkede hurtigt tredjepartsversioner op fra flere forskellige producenter.

Knapper, der til forskel fra den model, Microsoft har valgt, havde masser af funktioner.

Med Windows 8.1-opdateringen tilføjede Microsoft en smule funktionalitet til knappen, men software-huset ligger stadig et godt stykke fra den gamle kending.

Et bud på hvordan Mini Start-knappen kommer til at se ud i Windows 8.1 update 1. Dump: Hardware.no.

Men det ser ud til, at Microsoft kommer med et helt nyt bud på den elskede knap til april i Windows 8.1 update 1.

Det skriver teknologiblokken Tech-O-Blog, der har opstøvet rygtet.

Rygte, men det giver mening

Nu skal man selvfølgelig være forsigtig med rygter, men der ser ud til at være håb forude for dem, der savner Start-knappen.

I en lukket Facebook-gruppe for betatestere af Windows 8 er "Mini Start" nemlig blevet drøftet, skriver Tech-O-Blog.

Den skulle således være på plads i update 1, der som tidligere nævnt bliver tilgængelig som en opdatering i april.

Ud fra et strategisk synspunkt er tidspunktet også velvalgt.

Til april udløber supporten til Windows XP, og mange brugere skal derfor se sig om efter et nyt styresystem.

I det valg kan den savnede funktion bruges som et argument for at opgradere og ikke udskifte styresystemet på harddisken.

Læs også:
Her er alle pc-producenternes startmenuer til Windows

It-brugere enige: Vil have Windows-startknap tilbage

Microsoft fjerner desktop-genvej i ny Windows-version

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse