Google vil ind i dit hjem: Køber digital termostat for gigantbeløb

Med gigantopkøbet får Google også fingre i iPod'ens opfinder.

Artikel top billede

Nests stifter Tony Fadell med en termostat i hånden. Foto: LeWeb, CC BY 2.0 (Foto: Foto: LeWeb, CC BY 2.0)

Google får nu for alvor foden indenfor i kundernes hjem.

Det sker med opkøbet af virksomheden Nest, der producerer intelligente termostater og røgalarmer. Købet blev offentliggjort sent mandag aften. 

I en pressemeddelelse oplyser Google, at virksomheden har betalt 3,2 milliarder dollar, svarende til 17,5 milliarder danske kroner, for Nest, der blot har eksisteret i tre år.

Ud over Nests produkter får Google nu også Nests stifter og frontfigur Tony Fadell ind under sine vinger. Fadell er berømt for sin fortid i Apple og bliver ofte omtalt som "iPod'ens far". 

"Vi er begejstrede for at blive en del af Google. Med deres støtte vil Nest blive endnu bedre til at bygge simple, gennemtænkte enheder, der gør livet lettere i hjemmet og samtidig har en positiv indflydelse på verden, " siger Tony Fadell i pressemeddelelsen.

Fortsætter som Nest-chef

Tony Fadell vil fortsat fungere som chef for Nest, der på trods af overtagelsen forbliver en selvstændighed enhed med sit eget selvstændige brand.

Tony Fadell stoppede som chef for Apples iPod-division for fem år siden, og herefter fortsatte han i en periode som konsulent for den daværende Apple-topchef Steve Jobs, før han i 2010 helt forlod virksomheden.

Efter sin exit gik han i gang med at bygge et nyt moderne hus ved Lake Tahoe i Californien, og i den forbindelse fik han ideen til at udvikle en ny og mere intelligent termostat.

Og for knap et halvt år siden udvidede Nest sit sortiment, da virksomheden lancerede røgalarmen Nest Protect.

Fælles for begge produkter er, at de er tilsluttet internettet, kan styres fra en smartphone og samtidig er lækre, simplere og mere intelligente end de fleste eksisterende løsninger på markedet.

De er en del af en tendens, hvor flere og flere af de produkter, som vi bruger i vores hjem, vil blive blive tilsluttet internettet og vil kunne styres fra vores smartphones, tablets og computere.

Med opkøbet af Nest har Google fået et stærkt kort på hånden i forsøget på at vinde kampen om det intelligente hjem.

Herunder kan du se, hvordan Nests termostat, Nest Learning Thermostat, fungerer: 

Læs også:
Mød Tony Fadell - den frafaldne arvtager efter Steve Jobs

iPod'ens far har lavet en sexet røgalarm - se den her

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S