Apple skal betale millioner til sure forældre

Nu slutter en stor retssag om in-app salg til børn i USA med et forlig, hvor Apple lover erstatning til kunderne.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

En gruppe af forældre i USA sagsøgte Apple tilbage i 2011, fordi deres børn havde brugt store beløb på at købe bonusting og andet indhold i apps til iOS. Det såkaldte in-app-salg var i begyndelsen ikke beskyttet med et ekstra kodeord. Når applikationen først var installeret, kunne børnene frit købe løs uden at skulle indtaste kodeordet igen. I nogle tilfælde har børn købt for tusindvis af kroner, uden at deres forældre har været klar over det.

Nu har Apple afsluttet retssagen, som er en såkaldt "class action", hvor en større gruppe af sagsøgere går sammen. Apple har indgået et forlig, som stadig mangler at blive endeligt bekræftet af domstolen.

Aftalen betyder, at de skadede personer modtager et gavekort til iTunes på fem dollar eller en kontant udbetaling på samme beløb, hvis deres børn har købt for mere end 30 dollar.

Apple har allerede ændret betalingsløsningen med en softwareopdatering i marts 2011, som betyder, at kodeordet nu skal indtastes hver gang. Dermed kan forældre altså installere applikationen og lade deres børn spille, men så længe børnene ikke kender kodeordet, kan de ikke bruge penge i spillet.

Hele forligsaftalen kan læses hos GigaOm. Apple har ikke selv fortalt, hvor mange brugere der kan modtage pengene, eller hvor stort det samlede beløb er, men det fremgår i aftalen, at Apple vil kontakte 23 millioner iTunes-brugere, som har gennemført et køb i en af de pågældende apps.

Hvis alle 23 millioner skal modtage fem dollar, bliver det samlede beløb på 115 mio. dollar eller mere end 600 mio. kr. Men det kræver sandsynligvis, at brugerne selv udfylder en online-formular og gør krav til pengene.

Her skal de erklære, at købet er foretaget af en mindreårig, og at forældrene ikke har udleveret kodeordet eller godkendt købet.

Det ventes, at udbetalingerne kan starte i slutningen af året eller begyndelsen af 2014.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS