Apple skal betale millioner til sure forældre

Nu slutter en stor retssag om in-app salg til børn i USA med et forlig, hvor Apple lover erstatning til kunderne.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

En gruppe af forældre i USA sagsøgte Apple tilbage i 2011, fordi deres børn havde brugt store beløb på at købe bonusting og andet indhold i apps til iOS. Det såkaldte in-app-salg var i begyndelsen ikke beskyttet med et ekstra kodeord. Når applikationen først var installeret, kunne børnene frit købe løs uden at skulle indtaste kodeordet igen. I nogle tilfælde har børn købt for tusindvis af kroner, uden at deres forældre har været klar over det.

Nu har Apple afsluttet retssagen, som er en såkaldt "class action", hvor en større gruppe af sagsøgere går sammen. Apple har indgået et forlig, som stadig mangler at blive endeligt bekræftet af domstolen.

Aftalen betyder, at de skadede personer modtager et gavekort til iTunes på fem dollar eller en kontant udbetaling på samme beløb, hvis deres børn har købt for mere end 30 dollar.

Apple har allerede ændret betalingsløsningen med en softwareopdatering i marts 2011, som betyder, at kodeordet nu skal indtastes hver gang. Dermed kan forældre altså installere applikationen og lade deres børn spille, men så længe børnene ikke kender kodeordet, kan de ikke bruge penge i spillet.

Hele forligsaftalen kan læses hos GigaOm. Apple har ikke selv fortalt, hvor mange brugere der kan modtage pengene, eller hvor stort det samlede beløb er, men det fremgår i aftalen, at Apple vil kontakte 23 millioner iTunes-brugere, som har gennemført et køb i en af de pågældende apps.

Hvis alle 23 millioner skal modtage fem dollar, bliver det samlede beløb på 115 mio. dollar eller mere end 600 mio. kr. Men det kræver sandsynligvis, at brugerne selv udfylder en online-formular og gør krav til pengene.

Her skal de erklære, at købet er foretaget af en mindreårig, og at forældrene ikke har udleveret kodeordet eller godkendt købet.

Det ventes, at udbetalingerne kan starte i slutningen af året eller begyndelsen af 2014.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job