Apple skal betale millioner til sure forældre

Nu slutter en stor retssag om in-app salg til børn i USA med et forlig, hvor Apple lover erstatning til kunderne.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

En gruppe af forældre i USA sagsøgte Apple tilbage i 2011, fordi deres børn havde brugt store beløb på at købe bonusting og andet indhold i apps til iOS. Det såkaldte in-app-salg var i begyndelsen ikke beskyttet med et ekstra kodeord. Når applikationen først var installeret, kunne børnene frit købe løs uden at skulle indtaste kodeordet igen. I nogle tilfælde har børn købt for tusindvis af kroner, uden at deres forældre har været klar over det.

Nu har Apple afsluttet retssagen, som er en såkaldt "class action", hvor en større gruppe af sagsøgere går sammen. Apple har indgået et forlig, som stadig mangler at blive endeligt bekræftet af domstolen.

Aftalen betyder, at de skadede personer modtager et gavekort til iTunes på fem dollar eller en kontant udbetaling på samme beløb, hvis deres børn har købt for mere end 30 dollar.

Apple har allerede ændret betalingsløsningen med en softwareopdatering i marts 2011, som betyder, at kodeordet nu skal indtastes hver gang. Dermed kan forældre altså installere applikationen og lade deres børn spille, men så længe børnene ikke kender kodeordet, kan de ikke bruge penge i spillet.

Hele forligsaftalen kan læses hos GigaOm. Apple har ikke selv fortalt, hvor mange brugere der kan modtage pengene, eller hvor stort det samlede beløb er, men det fremgår i aftalen, at Apple vil kontakte 23 millioner iTunes-brugere, som har gennemført et køb i en af de pågældende apps.

Hvis alle 23 millioner skal modtage fem dollar, bliver det samlede beløb på 115 mio. dollar eller mere end 600 mio. kr. Men det kræver sandsynligvis, at brugerne selv udfylder en online-formular og gør krav til pengene.

Her skal de erklære, at købet er foretaget af en mindreårig, og at forældrene ikke har udleveret kodeordet eller godkendt købet.

Det ventes, at udbetalingerne kan starte i slutningen af året eller begyndelsen af 2014.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,