Apple skal betale millioner til sure forældre

Nu slutter en stor retssag om in-app salg til børn i USA med et forlig, hvor Apple lover erstatning til kunderne.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

En gruppe af forældre i USA sagsøgte Apple tilbage i 2011, fordi deres børn havde brugt store beløb på at købe bonusting og andet indhold i apps til iOS. Det såkaldte in-app-salg var i begyndelsen ikke beskyttet med et ekstra kodeord. Når applikationen først var installeret, kunne børnene frit købe løs uden at skulle indtaste kodeordet igen. I nogle tilfælde har børn købt for tusindvis af kroner, uden at deres forældre har været klar over det.

Nu har Apple afsluttet retssagen, som er en såkaldt "class action", hvor en større gruppe af sagsøgere går sammen. Apple har indgået et forlig, som stadig mangler at blive endeligt bekræftet af domstolen.

Aftalen betyder, at de skadede personer modtager et gavekort til iTunes på fem dollar eller en kontant udbetaling på samme beløb, hvis deres børn har købt for mere end 30 dollar.

Apple har allerede ændret betalingsløsningen med en softwareopdatering i marts 2011, som betyder, at kodeordet nu skal indtastes hver gang. Dermed kan forældre altså installere applikationen og lade deres børn spille, men så længe børnene ikke kender kodeordet, kan de ikke bruge penge i spillet.

Hele forligsaftalen kan læses hos GigaOm. Apple har ikke selv fortalt, hvor mange brugere der kan modtage pengene, eller hvor stort det samlede beløb er, men det fremgår i aftalen, at Apple vil kontakte 23 millioner iTunes-brugere, som har gennemført et køb i en af de pågældende apps.

Hvis alle 23 millioner skal modtage fem dollar, bliver det samlede beløb på 115 mio. dollar eller mere end 600 mio. kr. Men det kræver sandsynligvis, at brugerne selv udfylder en online-formular og gør krav til pengene.

Her skal de erklære, at købet er foretaget af en mindreårig, og at forældrene ikke har udleveret kodeordet eller godkendt købet.

Det ventes, at udbetalingerne kan starte i slutningen af året eller begyndelsen af 2014.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS