Dette er (måske) verdens mest sikre styresystem

Stor undersøgelse giver de forskellige styresystemer karakterer for sikkerheden i en række kategorier.

Artikel top billede

Windows, Mac OS X, Linux eller et af smartphone/tablet-styresystemerne - hvad er mest sikkert?

De mange forskellige styresystemer, der findes derude, er målt og vejet i en ny undersøgelse af sikkerheden fra de britiske myndigheders Communications-Electronics Security Group (CESG).

Svaret på sikkerheds-spørgsmålet er, at hvis du udelukkende ser på mængden af trusler, så er det Linux-distributionen Ubuntu 12.04, der ender ud som vinderen.

Det skriver blandt andre ZDNet.

Undersøgelsen, der er foretaget i efteråret 2013, ser nærmere på styresystemer som Android 4.2, iOS 6, Ubuntu 12.04, Windows 7 og 8 og Windows Phone 8.

Du kan se de nærmere detaljer fra undersøgelsen i denne PDF, som Ubuntu-miljøet selv har offentliggjort.

"Der er ingen af de nuværende operativsystemer, der kan leve op til disse krav. Ubuntu scorer dog dog den højeste karakter i en direkte sammenligning," står der blandt i dokumentet.

Sådan har man vurderet OS'erne

Sikkerheden er vurderet ud fra en række kategorier:

- VPN
- Disk Encryption
- Authentication
- Secure Boot
- Platform Integrity and Application Sandboxing
- Application Whitelisting
- Malicious Code Detection and Prevention
- Security Policy Enforcement
- External Interface Protection
- Device Update Policy
- Event Collection for Enterprise Analysis
- Incident Response

Det fremgår af dokumentet, at hvert styresystem i hver kategori er vurderet til at være enten grøn, orange eller rød.

Her er karakterene

Ubuntu 12.04 markeres som grøn i ni kategorier og orange i tre, mens styresystemet ikke er rød i nogen kategori.

Windows 7 og 8, der af en eller anden grund optræder som ét styresystem, lander til sammenligning på otte grønne, fire orange og nul røde kategorier.

Det samme gør sig gældende for Apples OS X 10.8, Mountain Lion.

Som det fremgår af figuren i PDF'en, ligger styresystemerne dog meget lige, og det virker derfor umiddelbart lidt farligt kategorisk at udråbe Ubuntu 12.04 som det mest sikre OS.

Ikke mindst fordi mange af styresystemerne siden efteråret 2013 er kommet i nye versioner, der kan have ændret sikkerhedsbilledet.

Det ændrer dog ikke ved, at undersøgelsen tager fat på en væsentlig problemstilling omkring sikkerheden i de forskellige operativsystemer, og at det er interessant at se på sikkerheden ud fra de opstillede kategorier.

Tussegammel debat lever videre

Debatten om, hvilket operativsystem der er mest sikkert, har kørt i årevis.

"Mac behøver ikke antivirus," lyder et typisk udsagn i den debat, hvor Linux også ofte fremhæves som et uhyre sikkert OS. 

Med til historien hører dog, at det typisk bliver sværere for et styresystem at holde mængden af trusler nede, efterhånden som udbredelsen stiger.

Derfor er Windows også det styresystem, som flest it-kriminelle ynder at beskæftige sig med, mens eksempelvis Mac i den sammenhæng er mindre interessant for de kriminelle.

Læs også:

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus til din pc

Stor test af antivirus-programmer til din smartphone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job