Dette er (måske) verdens mest sikre styresystem

Stor undersøgelse giver de forskellige styresystemer karakterer for sikkerheden i en række kategorier.

Artikel top billede

Windows, Mac OS X, Linux eller et af smartphone/tablet-styresystemerne - hvad er mest sikkert?

De mange forskellige styresystemer, der findes derude, er målt og vejet i en ny undersøgelse af sikkerheden fra de britiske myndigheders Communications-Electronics Security Group (CESG).

Svaret på sikkerheds-spørgsmålet er, at hvis du udelukkende ser på mængden af trusler, så er det Linux-distributionen Ubuntu 12.04, der ender ud som vinderen.

Det skriver blandt andre ZDNet.

Undersøgelsen, der er foretaget i efteråret 2013, ser nærmere på styresystemer som Android 4.2, iOS 6, Ubuntu 12.04, Windows 7 og 8 og Windows Phone 8.

Du kan se de nærmere detaljer fra undersøgelsen i denne PDF, som Ubuntu-miljøet selv har offentliggjort.

"Der er ingen af de nuværende operativsystemer, der kan leve op til disse krav. Ubuntu scorer dog dog den højeste karakter i en direkte sammenligning," står der blandt i dokumentet.

Sådan har man vurderet OS'erne

Sikkerheden er vurderet ud fra en række kategorier:

- VPN
- Disk Encryption
- Authentication
- Secure Boot
- Platform Integrity and Application Sandboxing
- Application Whitelisting
- Malicious Code Detection and Prevention
- Security Policy Enforcement
- External Interface Protection
- Device Update Policy
- Event Collection for Enterprise Analysis
- Incident Response

Det fremgår af dokumentet, at hvert styresystem i hver kategori er vurderet til at være enten grøn, orange eller rød.

Her er karakterene

Ubuntu 12.04 markeres som grøn i ni kategorier og orange i tre, mens styresystemet ikke er rød i nogen kategori.

Windows 7 og 8, der af en eller anden grund optræder som ét styresystem, lander til sammenligning på otte grønne, fire orange og nul røde kategorier.

Det samme gør sig gældende for Apples OS X 10.8, Mountain Lion.

Som det fremgår af figuren i PDF'en, ligger styresystemerne dog meget lige, og det virker derfor umiddelbart lidt farligt kategorisk at udråbe Ubuntu 12.04 som det mest sikre OS.

Ikke mindst fordi mange af styresystemerne siden efteråret 2013 er kommet i nye versioner, der kan have ændret sikkerhedsbilledet.

Det ændrer dog ikke ved, at undersøgelsen tager fat på en væsentlig problemstilling omkring sikkerheden i de forskellige operativsystemer, og at det er interessant at se på sikkerheden ud fra de opstillede kategorier.

Tussegammel debat lever videre

Debatten om, hvilket operativsystem der er mest sikkert, har kørt i årevis.

"Mac behøver ikke antivirus," lyder et typisk udsagn i den debat, hvor Linux også ofte fremhæves som et uhyre sikkert OS. 

Med til historien hører dog, at det typisk bliver sværere for et styresystem at holde mængden af trusler nede, efterhånden som udbredelsen stiger.

Derfor er Windows også det styresystem, som flest it-kriminelle ynder at beskæftige sig med, mens eksempelvis Mac i den sammenhæng er mindre interessant for de kriminelle.

Læs også:

Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus til din pc

Stor test af antivirus-programmer til din smartphone

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos