Kæmpe-test: Her er det bedste antivirus-program til din pc

En stor test, der samler resultater for et helt års test-arbejde, har fundet frem til det bedste antivirus-program. Her er vinderen og en gratis konkurrent, der også klarer sig rigtig godt.

Artikel top billede

Testhuset AV-Comparatives har udråbt det russiske sikkerhedsfirma Kaspersky som vinder af årets sikkerhedsprodukt 2013.

Programmet Bitdefender kommer ind på en andenplads.

AV-Comparatives er en non-profit-organisation, der tester sikkerhedsprodukter.

Syv programmer fik vurderingen "Top Rated", hvilket er en blåstempling af kvaliteten.

Og det er ikke kun betalingsprogrammerne, der ligger i toppen.

Gratisprogrammet Avast fik således rosende ord med på vejen.

Testhuset har udgivet en 96 sider lang begrundelse for resultaterne og priserne.

I testen indgår 22 programmer rettet mod den almindelige forbruger, der alle kan beskytte mod antivirus og give sikkerhed på nettet.

Du kan finde rapporten her sammen med resultaterne fra tidligere år.

Den endelige dom er sammenfatningen på ni test på forskellige sikkerhedsområder i løbet af 2013. Kaspersky fik topkarakter i alle.

Kasperskys produkt fik bedste karakter i alle årets test. Kilde: AV-Comparatives.

Nemt at bruge

Et par af begrundelserne for, at Kaspersky kan løbe af med pokalen er en simpel brugerflade i kombination med, at Kaspersky Internet Security har en stribe funktioner i form af eksempelvis anti-spam, firewall og forældrebeskyttelse.

Selve beskyttelsen af den enkelte maskine sker i form af en hybrid løsning, hvor signaturer på klienten arbejder sammen med skyen, der leverer og opdaterer sikkerhedsproblemerne hurtigt.

Læs også:
Her er de bedste sikkerhedsløsninger til mindre virksomheder

Stortest: Her er den bedste antivirus til Mac

Stor test af antivirus-programmer til din smartpone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job