Derfor bygger Google nu også smarte kontaktlinser

Om lidt kommer Google Glass for alvor på gaden, og it-selskabet arbejder også på kontaktlinser. Læs her, hvad linserne skal bruges til.

Artikel top billede

Senere i år forventes det, at Google lancerer sine efterhånden længe ventede smarte briller, og på nuværende tidspunkt arbejder it-giganten på også at kunne sælge smarte kontaktlinser.

Kontaktlinserne bliver dog ikke produceret, så du kan få alverdens informationer skudt direkte ind i hornhinden.

De har derimod et meget specifikt formål: Hjælp til sukkersyge.

Det skriver Google på sin officielle blog.

Sådan virker linserne

Kontaktlinserne fra Google er en prototype på et tidligt teststadie.

De virker ved, at linserne har en lille sensor og trådløs chip mellem to bløde kontaktlinse-lag, der måler glukoseniveauet hvert sekund i personens tårer frem for, at diabetikere skal stikke sig med en nål for at konstatere, hvordan glukoseniveauet er i kroppen.

Den trådløse chip er med i øjet, så data om glukoseniveauet kan sendes videre til andre enheder, hvilket eksempelvis kunne være en app på en mobiltelefon.

Derudover arbejder selskabet også på at få LED-lys til at lyse op som advarselslamper, hvis glukoseniveauet passerer visse forudbestemte værdier.

"Vi håber, at dette kan føre til nye vej, som diabetikere kan benytte for at håndtere deres sygdom," forklarer Google på sin blog.

Står ikke alene

Selskabet er i forhandlinger med de amerikanske medicinalmyndigheder, og det bliver samtidig erkendt, at der er langt fra den nuværende prototype til salgshylderne.

En af tankerne er, at Google allierer sig med partnere, der kan være med til at markedsføre diabetiker-linserne.

På verdensplan har omkring 382 millioner mennesker diabetes, hvilket groft svarer til, at lidelsen rammer hver 20. person på Jorden.

I Danmark er der ifølge Diabetesforeningen 306.638 personer med diabetes, hvilket er en fordobling på 10 år.

Læs også:
Sådan fungerer apps til Google Glass: Tør du se med?

Anmeldernes dom over Google Glass: Kæmpe potentiale ligesom iPhone 1

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub