Microsoft ændrer navn på kendt tjeneste

Microsoft er tvunget til at ændre navnet på populær internet-tjeneste. Se det nye navn her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft ændrer navnet på sin kendte cloud-tjeneste SkyDrive, der fremover kommer til at hedde OneDrive.

Det er aldrig fordelagtigt for et selskab at skifte navn på produkter, der allerede har fat i markedet.

At det alligevel sker for SkyDrive skyldes, at Microsoft sidste år med et ordentligt brag tabte en retssag om 'Sky'-navnet til det britiske medieselskab BSkyB, der blandt andet sponsorerer det kendte Sky-cykelhold.

Efter dommen - afsagt af en britisk domstol - indgik parterne en aftale om, at Microsoft skulle have tid til at finde et nyt navn til SkyDrive.

Den eneste ene

Med det nye navn sigter Microsoft efter at signalere, at storage-tjenesten kan være den eneste cloud-storage-tjeneste, som brugerne har brug for på tværs af alle deres enheder, hedder det.

"Vi mener, at det nye OneDrive-navn understreger den værdi, som vi kan levere, ligesom navnet er udtryk for vores fremtids-vision," lyder det fra Microsoft.

Læs om dommen, der har tvunget Microsoft til at ændre navnet på SkyDrive her: Microsoft må omdøbe SkyDrive efter tabt retssag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS