Microsoft ændrer navn på kendt tjeneste

Microsoft er tvunget til at ændre navnet på populær internet-tjeneste. Se det nye navn her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft ændrer navnet på sin kendte cloud-tjeneste SkyDrive, der fremover kommer til at hedde OneDrive.

Det er aldrig fordelagtigt for et selskab at skifte navn på produkter, der allerede har fat i markedet.

At det alligevel sker for SkyDrive skyldes, at Microsoft sidste år med et ordentligt brag tabte en retssag om 'Sky'-navnet til det britiske medieselskab BSkyB, der blandt andet sponsorerer det kendte Sky-cykelhold.

Efter dommen - afsagt af en britisk domstol - indgik parterne en aftale om, at Microsoft skulle have tid til at finde et nyt navn til SkyDrive.

Den eneste ene

Med det nye navn sigter Microsoft efter at signalere, at storage-tjenesten kan være den eneste cloud-storage-tjeneste, som brugerne har brug for på tværs af alle deres enheder, hedder det.

"Vi mener, at det nye OneDrive-navn understreger den værdi, som vi kan levere, ligesom navnet er udtryk for vores fremtids-vision," lyder det fra Microsoft.

Læs om dommen, der har tvunget Microsoft til at ændre navnet på SkyDrive her: Microsoft må omdøbe SkyDrive efter tabt retssag.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network