Nyt job: Vil du være topchef i politiets digitale eliteenhed?

En nye eliteenhed i politiet skal sætte en stopper for it-kriminaliteten, men der mangler en chef. Skal det være dig?

Artikel top billede

På blot ét år har politiet modtaget 77 procent flere sager om databedrageri.

It-kriminalitet fylder altså en stadig større del af kriminalitetsbilledet, og det er en udfordring for den danske etat, der halter efter resten af samfundet i den digitale udvikling.

Derfor har Rigspolitiet og anklagemyndigheden valgt at oprette et nationalt cyber crime-center, som med højteknologisk udstyr og specialistkompetencer skal bekæmpe, analysere og forebygge it-kriminalitet samt foretage trusselsvurderinger.

Og nu har du muligheden for at blive chef for den butik.

Visionær og jordnær

Hvis du har fået blod på ansøgningstanden, bliver dine fornemste opgaver at opbygge enheden, og så får du ansvaret for en række strategiske funktioner, der blandt andet omfatter udvikling af en national strategi for politiets indsats mod cyber crime.

Desuden skal centret understøtte politikredsenes efterforskninger, bistå med at indsamle og analysere digitale beviser, yde teknisk bistand til aflytninger og til at indsamle information på internettet.

Læs også: Disse it-tjenester giver politiet udfordringer

Som chef for cyber crime-centret skal du også tage dig af store koordinerede samfundstruende angreb, hvor it-kriminelle forsøger at hacke sig ind i danske virksomheder, organisationer og offentlige myndigheders it-systemer og registre.

Men også de mere borgerrelaterede opgaver som betalingskortbedrageri, identitetstyveri samt onlinemisbrug af børn falder ind under jobbeskrivelsen.

Kraftcenter, der spreder ringe i vandet

Centret skal ifølge rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg være et kraftcenter med ekspertise, men der skal også oprustes i de enkelte politikredse:

"Nogle sager ser umiddelbart ud til at være enkeltstående småbedragerier på nettet, men når vi får de rette systemer, kan vi måske se, at der er tale om store organiserede sager, hvor hundredvis af danskere er blevet snydt på samme måde i internethandler rundt om i landet. Vi vil med centret have en kapacitet, så vi er til stede alle de steder, hvor kriminaliteten foregår, så de kriminelle ved, at vi også patruljerer på nettet," har han tidligere på måneden udtalt til jp.dk.

Centret skal ifølge avisen bestå af 80 til 100 medarbejdere, hvoraf de cirka 50 kommer fra Rigspolitiets særlige it-efterforskningssektion, NITEC, der bliver lagt ind under det nye center.

Der er i øvrigt ansøgningsfrist den 5. marts, og du kan finde opslaget på politiets webside.

Læs også:
Disse it-tjenester giver politiet udfordringer

Politiet rykker ud: Bruger Excel-ark og papirlapper

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S