Nyt job: Vil du være topchef i politiets digitale eliteenhed?

En nye eliteenhed i politiet skal sætte en stopper for it-kriminaliteten, men der mangler en chef. Skal det være dig?

Artikel top billede

På blot ét år har politiet modtaget 77 procent flere sager om databedrageri.

It-kriminalitet fylder altså en stadig større del af kriminalitetsbilledet, og det er en udfordring for den danske etat, der halter efter resten af samfundet i den digitale udvikling.

Derfor har Rigspolitiet og anklagemyndigheden valgt at oprette et nationalt cyber crime-center, som med højteknologisk udstyr og specialistkompetencer skal bekæmpe, analysere og forebygge it-kriminalitet samt foretage trusselsvurderinger.

Og nu har du muligheden for at blive chef for den butik.

Visionær og jordnær

Hvis du har fået blod på ansøgningstanden, bliver dine fornemste opgaver at opbygge enheden, og så får du ansvaret for en række strategiske funktioner, der blandt andet omfatter udvikling af en national strategi for politiets indsats mod cyber crime.

Desuden skal centret understøtte politikredsenes efterforskninger, bistå med at indsamle og analysere digitale beviser, yde teknisk bistand til aflytninger og til at indsamle information på internettet.

Læs også: Disse it-tjenester giver politiet udfordringer

Som chef for cyber crime-centret skal du også tage dig af store koordinerede samfundstruende angreb, hvor it-kriminelle forsøger at hacke sig ind i danske virksomheder, organisationer og offentlige myndigheders it-systemer og registre.

Men også de mere borgerrelaterede opgaver som betalingskortbedrageri, identitetstyveri samt onlinemisbrug af børn falder ind under jobbeskrivelsen.

Kraftcenter, der spreder ringe i vandet

Centret skal ifølge rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg være et kraftcenter med ekspertise, men der skal også oprustes i de enkelte politikredse:

"Nogle sager ser umiddelbart ud til at være enkeltstående småbedragerier på nettet, men når vi får de rette systemer, kan vi måske se, at der er tale om store organiserede sager, hvor hundredvis af danskere er blevet snydt på samme måde i internethandler rundt om i landet. Vi vil med centret have en kapacitet, så vi er til stede alle de steder, hvor kriminaliteten foregår, så de kriminelle ved, at vi også patruljerer på nettet," har han tidligere på måneden udtalt til jp.dk.

Centret skal ifølge avisen bestå af 80 til 100 medarbejdere, hvoraf de cirka 50 kommer fra Rigspolitiets særlige it-efterforskningssektion, NITEC, der bliver lagt ind under det nye center.

Der er i øvrigt ansøgningsfrist den 5. marts, og du kan finde opslaget på politiets webside.

Læs også:
Disse it-tjenester giver politiet udfordringer

Politiet rykker ud: Bruger Excel-ark og papirlapper

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen