Her er Nordkoreas nye Apple-lignende styresystem

Nordkoreas udviklere har vist ladet sig inspirere af Apple, da de udviklede landets nyeste styresystem, Red Star Linux 3.0.

Artikel top billede

Hvis man ikke vil kaste sig ind i det kapitalistiske marked, men gerne vil have et 'uforurenet' styresystem, er der jo ikke andet for end at udvikle det selv.

Det isolerede Nordkorea er klar med version 3.0 af landets egen-udviklede styresystem 'Red Star Linux.'

Mens det på mange måder så ud til, at de nordkoreanske udviklere havde skelet en del til Windows 7, da de udviklede version 2.0, ser det nu ud til, at inspirationskilden har været Mac OSX.

Du kan se billeder af Red Star Linux 3.0 her.

Et halvt år gammel

Red Star Linux bliver udviklet på The Korea Computer Center (KCC) i Nordkoreas hovedstad, Pyongyang, der i de seneste 10 år har arbejdet løbende med at udvikle software.

Version 2.0 blev udgivet for tre år siden, mens det ser ud til, at Version 3.0 blev taget i brug for cirka et halvt år siden.

Version 3.0 er dog først nu blevet ført ud af landet af en amerikansk it-mand, Will Scott, der har undervist i et semester på Pyongyangs tekniske universitet.

Han har købt udgaven i en butik i Pyongyang, og de screenshots, som du kan se her, er fra den skrabede version uden modifikationer.

Red Star Linux indeholder en Mozilla-baseret browser, der hedder 'Naenara,' hvilket betyder 'Mit land,' ligesom det indeholder en version af Linux-applikationen Wine, der gør det muligt at køre Windows.

Langt de fleste nordkoreanere har ikke adgang til internettet.

Til gengæld har mange via biblioteker og uddannelsesinstitutioner adgang til et stort, nationalt intranet, der indeholder hjemmesider for de offentlige institutioner og lignende.

Du kan se billeder af Red Star Linux 3.0 her.

Læs også:

[b]Nordkorea fremstiller mystisk smartphone

Nordkorea kender ikke Google Maps: Ville smide atombombe på forkert by i USA

Nordkorea følger denne helt almindelige fyr på Twitter og ingen aner hvorfor

Nordkorea truer verdensfreden: Her er deres mystiske gadgets[/b]

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S