Længe ventet Windows 8.1-opdatering forsinket

Den store opdateringspakke til Windows 8.1 ser ud til at blive forsinket. Se hvor længe du skal vente.

Artikel top billede

Ifølge planen skulle update 1 til Windows 8.1 slippes ud til brugerne i marts.

Men nu ser det ud til, at der bliver rykket datoer i udgivelseskalenderen, og april er således et mere realistisk bud.

Det kan man læse på Microsoft-bloggeren Mary Jo Foleys blog

Information om dataændringen har hun fra to interne kilder i Microsoft, forklarer hun i teksten.

Og hun fortsætter:

"Det er stadig planen, at Patch Tuesdag skal bruges som afsæt til forårsopdateringen. Hvis det holder vand, kan vi forvente, at Windows 8.1 update 1 bliver skubbet fra den 11. marts til den 8. april," skriver hun.

I øvrigt den samme data som er dødsdagen for support til det populære XP-system.

Læs også: Verdens bedste Windows? Historien om en gigantisk succes

Update 1 består både af justeringer og af en stribe nye funktioner til styresystemet.

Det viser en lækket udgave af opdateringen, som man kan finde på en stribe fildelingssider.

Det bliver blandt andet nemmere at håndtere apps med mus og tastatur.

Samtidig ser det ud til, at Microsoft har genopfundet Startknappen.

Et bud på hvordan Mini Start-knappen kommer til at se ud i Windows 8.1 update 1. Dump: Hardware.no.

Læs også:

Beta-tester: Windows 8.1 får en ny Start-knap til april

Her er tidspunktet for Microsofts lancering af Windows 9

Galleri: Sådan undgår du faldgruberne i Windows 8.1

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS