Se hvor meget it-giganterne betaler for at fedte sig ind på politikerne

Million- og milliardbeløbene fyger gennem luften, når amerikanske it-giganter skal smøre politikerne i en bestemt retning. Læs her, hvad it-giganterne betaler for at påvirke lovgivningen i deres favør.

Artikel top billede

Det er dyrt at være rig.

I hvert fald hvis man gerne vil fastholde rigdommene igennem politisk indflydelse, så man kan opbevare sine brugeres data lidt længere, sælge software på en smart måde og beskytte sin ophavsret ved at gå på uhæmmet patentjagt.

Lobbyisme har amerikanske it-giganter forlængst taget til sig, og de 10 største it-lobby-virksomheder spenderer i år langt over en halv milliard kroner på at påvirke politikerne i en bestemt retning.

I alt brugte elektronik- og kommunikationsbranchen officielt over to milliarder kroner på lobbyisme, hvilket er mere end våbenindustriens tre kvarte milliard kroner, men en del mindre end finanssektorens 2,6 milliarder kroner.

Det viser en oversigt fra websitet Opensecrets.org.

Her er de største lobbyister

Af det interaktive site fremgår det også, at telegiganten AT&T og Google har kløerne dybest nede i lommerne, når politikerne skal smøres.

AT&T og Google giver hver især henholdsvis 87 millioner og 86 millioner kroner til officielle lobby-formål, hvor Opensecrets.org ikke tøver med at sætte formål og navne på beløbene.

Her kan du eksempelvis se, at AT&T blandt bruger sine penge på lovgivning om cyberforsvar, mens Google spenderer en del på patentlovgivning og telekommunikationslobbyisme. 

Microsoft betaler til begge sider

Et selskab som Microsoft har over 100 lobbyister tilknyttet.

De bruger officielt omkring 60 millioner kroner på lobbyisme, mens omkring fem millioner kroner bliver brugt på donationer til politiske formål.

Af hjemmesiden Opensecrets.org fremgår det, at Microsoft officielt betaler lige så meget til Demokraterne som til Republikanerne (82.000 kroner til hver).

Selskabet bidrager med mest til det demokratiske medlem af Repræsentanternes Hus Steny Hoyer, som får omkring 118.000 kroner fra Microsoft.

Så mange lobbyister har Microsoft i Europa

Også i Europa er Microsoft stærkt repræsenteret med lobbyister.

Software-giganten er blandt andet kendt for officielt at have 17 lobbyister gående alene i Bruxelles med et budget på 30 millioner kroner, selv om det beløb ifølge websitet gigaom.com kan være en del højere

Apple støtter sheriffen 

Mens Microsoft betaler til både demokraternes og republikanernes kampagner, kan det også ses af materialet på opensecrets.org, at verdens mest værdifulde it-selskab, Apple, tilsyneladende har valgt politisk side.

For æbleselskabet har valgt at donere klart mest til demokratiske politikere.

Her er sheriffen i Middlesex County i Massachusetts, Peter Koutoujian, den, der med 57.000 kroner modtager mest fra Apple.

Det fremgår desuden, at Apple siden 1998 har brugt over 100 millioner kroner på lobbyisme, mens et selskab som Microsoft til sammenligning har lagt minimum 600 millioner lobbykroner alene i USA set over de seneste 15 år.

Har lagt langt over halvanden milliard

Ingen af de to selskaber når dog AT&T til sokkeholderne.

Telegiganten har officielt brugt langt over halvanden milliard lobby-kroner siden 1998, hvor de største beløb er fyret af i starten af dette århundrede, hvor vigtige dele af den amerikanske it-infrastruktur blev opbygget.

Du kan selv få et overblik over de amerikanske virksomheder, der bruger flest af de 17,5 milliarder kroner, som selskaber og privatpersoner årligt bruger på lobbyisme i USA. 

Du kan også læse, hvor meget it-giganterne brugte på lobbyisme sidste år

Læs også:
Søges: Lobbyister der vil forsvare mit privatliv

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice