Skat har store problemer med gigantisk KMD-system

Skats nye inddrivelsessystem EFI er ramt af problemer. Skat overflytter massevis af medarbejdere til at hjælpe til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skats store inddrivelsessystem EFI er i problemer.

Ifølge Politiken skulle det nye it-system efter planen være i fuld drift til sommer, men systemet er blevet ramt af yderligere forsinkelser og problemer.

EFI blev sat i gang 2. september sidste år og er stadig under gradvis udrulning.

Systemet var allerede dengang seks år forsinket i forhold til den oprindeligt planlagte udrulning.

Det kan du læse mere om her: Skats kæmpe it-systemer er seks år forsinket

"Skats tidsplan for implementeringen er under pres, da der har været en række fejl, som skulle rettes, før de næste trin i implementeringen kunne iværksættes," lyder det fra inddrivelsesdirektør Jens Sørensen, Skat, til Politiken.

Det er KMD, der leverer EFI-systemet, som har kostet 700 millioner kroner.

Du kan læse mere om systemet her: Sådan vil Skat kradse 77 milliarder kroner ind med nyt it-våben.

Jens Sørensen siger til avisen, at de pågældende fejl, der er blevet fundet, er af 'teknisk karakter.'

"Det vil sige fejl, der er opstået i forbindelse med ibrugtagning og i forbindelse med dataudveksling," fortæller han.

Desuden skal Skat gennemføre en større oprydning og efterbehandling af data fra de gamle inddrivelsessystemer, lyder det fra Skat.

Skat har nu omdirigeret 60 medarbejdere til at arbejde på EFI-projektet for på denne måde at få sat ekstra skub i arbejdet.

De pågældende medarbejdere trækkes blandt andet ud af kundeservice og indsatsafdelingerne.

Når EFI-systemet er helt på plads, skal det anvendes til at kradse omkring en halv milliard skattekroner ind hver måned fra danskere og virksomheder med offentlig gæld.

Læs også:

Sådan vil Skat kradse 77 milliarder ind med nyt it-våben

Skat på trapperne med kæmpe it-systemer - seks år for sent

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Smart it-manøvre høvler milliarder af skattegæld

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job