Skat har store problemer med gigantisk KMD-system

Skats nye inddrivelsessystem EFI er ramt af problemer. Skat overflytter massevis af medarbejdere til at hjælpe til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skats store inddrivelsessystem EFI er i problemer.

Ifølge Politiken skulle det nye it-system efter planen være i fuld drift til sommer, men systemet er blevet ramt af yderligere forsinkelser og problemer.

EFI blev sat i gang 2. september sidste år og er stadig under gradvis udrulning.

Systemet var allerede dengang seks år forsinket i forhold til den oprindeligt planlagte udrulning.

Det kan du læse mere om her: Skats kæmpe it-systemer er seks år forsinket

"Skats tidsplan for implementeringen er under pres, da der har været en række fejl, som skulle rettes, før de næste trin i implementeringen kunne iværksættes," lyder det fra inddrivelsesdirektør Jens Sørensen, Skat, til Politiken.

Det er KMD, der leverer EFI-systemet, som har kostet 700 millioner kroner.

Du kan læse mere om systemet her: Sådan vil Skat kradse 77 milliarder kroner ind med nyt it-våben.

Jens Sørensen siger til avisen, at de pågældende fejl, der er blevet fundet, er af 'teknisk karakter.'

"Det vil sige fejl, der er opstået i forbindelse med ibrugtagning og i forbindelse med dataudveksling," fortæller han.

Desuden skal Skat gennemføre en større oprydning og efterbehandling af data fra de gamle inddrivelsessystemer, lyder det fra Skat.

Skat har nu omdirigeret 60 medarbejdere til at arbejde på EFI-projektet for på denne måde at få sat ekstra skub i arbejdet.

De pågældende medarbejdere trækkes blandt andet ud af kundeservice og indsatsafdelingerne.

Når EFI-systemet er helt på plads, skal det anvendes til at kradse omkring en halv milliard skattekroner ind hver måned fra danskere og virksomheder med offentlig gæld.

Læs også:

Sådan vil Skat kradse 77 milliarder ind med nyt it-våben

Skat på trapperne med kæmpe it-systemer - seks år for sent

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Smart it-manøvre høvler milliarder af skattegæld

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics