Skat har store problemer med gigantisk KMD-system

Skats nye inddrivelsessystem EFI er ramt af problemer. Skat overflytter massevis af medarbejdere til at hjælpe til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skats store inddrivelsessystem EFI er i problemer.

Ifølge Politiken skulle det nye it-system efter planen være i fuld drift til sommer, men systemet er blevet ramt af yderligere forsinkelser og problemer.

EFI blev sat i gang 2. september sidste år og er stadig under gradvis udrulning.

Systemet var allerede dengang seks år forsinket i forhold til den oprindeligt planlagte udrulning.

Det kan du læse mere om her: Skats kæmpe it-systemer er seks år forsinket

"Skats tidsplan for implementeringen er under pres, da der har været en række fejl, som skulle rettes, før de næste trin i implementeringen kunne iværksættes," lyder det fra inddrivelsesdirektør Jens Sørensen, Skat, til Politiken.

Det er KMD, der leverer EFI-systemet, som har kostet 700 millioner kroner.

Du kan læse mere om systemet her: Sådan vil Skat kradse 77 milliarder kroner ind med nyt it-våben.

Jens Sørensen siger til avisen, at de pågældende fejl, der er blevet fundet, er af 'teknisk karakter.'

"Det vil sige fejl, der er opstået i forbindelse med ibrugtagning og i forbindelse med dataudveksling," fortæller han.

Desuden skal Skat gennemføre en større oprydning og efterbehandling af data fra de gamle inddrivelsessystemer, lyder det fra Skat.

Skat har nu omdirigeret 60 medarbejdere til at arbejde på EFI-projektet for på denne måde at få sat ekstra skub i arbejdet.

De pågældende medarbejdere trækkes blandt andet ud af kundeservice og indsatsafdelingerne.

Når EFI-systemet er helt på plads, skal det anvendes til at kradse omkring en halv milliard skattekroner ind hver måned fra danskere og virksomheder med offentlig gæld.

Læs også:

Sådan vil Skat kradse 77 milliarder ind med nyt it-våben

Skat på trapperne med kæmpe it-systemer - seks år for sent

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Smart it-manøvre høvler milliarder af skattegæld

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice