Skat har store problemer med gigantisk KMD-system

Skats nye inddrivelsessystem EFI er ramt af problemer. Skat overflytter massevis af medarbejdere til at hjælpe til.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Skats store inddrivelsessystem EFI er i problemer.

Ifølge Politiken skulle det nye it-system efter planen være i fuld drift til sommer, men systemet er blevet ramt af yderligere forsinkelser og problemer.

EFI blev sat i gang 2. september sidste år og er stadig under gradvis udrulning.

Systemet var allerede dengang seks år forsinket i forhold til den oprindeligt planlagte udrulning.

Det kan du læse mere om her: Skats kæmpe it-systemer er seks år forsinket

"Skats tidsplan for implementeringen er under pres, da der har været en række fejl, som skulle rettes, før de næste trin i implementeringen kunne iværksættes," lyder det fra inddrivelsesdirektør Jens Sørensen, Skat, til Politiken.

Det er KMD, der leverer EFI-systemet, som har kostet 700 millioner kroner.

Du kan læse mere om systemet her: Sådan vil Skat kradse 77 milliarder kroner ind med nyt it-våben.

Jens Sørensen siger til avisen, at de pågældende fejl, der er blevet fundet, er af 'teknisk karakter.'

"Det vil sige fejl, der er opstået i forbindelse med ibrugtagning og i forbindelse med dataudveksling," fortæller han.

Desuden skal Skat gennemføre en større oprydning og efterbehandling af data fra de gamle inddrivelsessystemer, lyder det fra Skat.

Skat har nu omdirigeret 60 medarbejdere til at arbejde på EFI-projektet for på denne måde at få sat ekstra skub i arbejdet.

De pågældende medarbejdere trækkes blandt andet ud af kundeservice og indsatsafdelingerne.

Når EFI-systemet er helt på plads, skal det anvendes til at kradse omkring en halv milliard skattekroner ind hver måned fra danskere og virksomheder med offentlig gæld.

Læs også:

Sådan vil Skat kradse 77 milliarder ind med nyt it-våben

Skat på trapperne med kæmpe it-systemer - seks år for sent

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Smart it-manøvre høvler milliarder af skattegæld

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S