Her er forklaringen: Derfor gik Rejsekortet ned med et brag

Passagerer med Rejsekort har problemer i den offentlige trafik landet over fredag morgen. Se hvorfor hele systemet er gået ned med et brag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Togpassagerer kan fredag morgen ikke bruge deres Rejsekort til at køre med den offentlige transport på grund af en opdateringsfejl.

Det fortæller direktør for Rejsekort, Bjørn Wahlsten, der samtidig fortæller, at der arbejdes hårdt på at få udarbejdet en løsning.

"Der blev kørt en opdatering i nat, som altså har betydet, at standerne ikke kan tjekke folk ind. Alle standere, der har fået opdateringen, er gået ned," siger Bjørn Wahlsten til Computerworld.

Opdatering til unge og gamle

Bjørn Wahlsten fortæller, at det er en opdatering, der skulle rette nogle tidsintervaller på weekendrabatterne for unge og pensionister - altså en helt almindelig opdatering, som Rejsekort A/S har kørt utallige af, uden at det tidligere har givet problemer.

"Vores egne teknikere tjekkede opdateringen og systemet i går aftes [torsdag. Red] og sagde god for den, men alligevel er der altså gået et eller andet galt i løbet af natten. Den helt specifikke grund venter vi stadig på fra vores leverandører," siger Bjørn Wahlsten.

Leverandør vil ikke sige noget

Leverandøren til Rejsekortet er firmaet East-West Denmark, der ejes af Thales.

Computerworld har forsøgt at få en forklaring fra East-West Denmark, men selskabet vil ikke udtale sig overhovedet.

Istedet henviser East-west Denmark til Rejsekortet.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra franske Thales.

Rejsekort A/S beretter derudover, at selskabets repræsentanter har haft et møde med East-West Denmark klokken 09.00 fredag formiddag om den rettende opdatering, der skal sendes ud.

Så snart rettelsen bliver sendt ud på løsningens servere, vil der gå op til fire timer, før alle standere er opdateret.

"Der kan dog godt gå længere tid med nogle busser, da de først bliver opdateret, når de kommer en tur forbi garagen. Det er samme grund til, at nogle busser ikke har haft problemer med systemet fra starten af," siger Bjørn Wahlsten.   

Rejsekortet har siden sin undfangelse været særdeles omstridt.

Computerworlds læsere kårede således løsningen til Årets It-fuser sidste år. Det kan du læse mere om her: Vinderen af Årets it-fuser: Det er Computerworlds skyld

Læs også:

Rejsekortet: Vi er ikke stolte af den nuværende løsning

Ekspert: Rejsekort-funktion er grotesk og ubrugelig

Vinderen af Årets it-fuser: Det er Computerworlds skyld

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S