Microsoft: På denne dato standser vi salget af Windows 7

Microsoft er fast i mælet: Windows 7 nærmer sig sidste salgs-dato, og derefter er det slut for tre tunge versioner af det store system.

Artikel top billede

Går du med planer om at investere i en splinterny pc udstyret med en af de tre basale udgaver af styresystemet Windows 7, skal du snart til at rykke ud i butikkerne.

Microsoft afslutter nemlig salget af de tre basale styresystem-udgaver - Home Basic, Home Premium og Ultimate - 31. oktober i år, hvor de tre udgaver vil ramme den såkaldte 'end-of-sales.'

Det betyder, at Microsoft fra 31. oktober ikke længere vil levere styresystemet til installering på fabriksklare maskiner, der er på vej ud i butikkerne.

De tre pågældende udgaver er alle rettet mod forbrugerne og ikke mod virksomhederne, og Home Premium har længe været den klart mest populære blandt pc-producenterne, når de har skullet vælge mellem de tre basis-udgaver.

Stopper to år efter lancering

Microsoft indførte i 2010 en regel om, at selskabet stopper salget af et styresystem, et år efter at dets efterfølger er blevet lanceret, mens leverancerne til pc-leverandørerne afbrydes, to år efter at den nye version har set dagens lys.

Denne regel følger Microsoft med afbrydelsen af salget af Windows 7 til pc-leverandørerne, idet systemets efterfølger, Windows 8, blev lanceret i oktober 2012.

Business-pc'er lever endnu

End-of-sales-datoen gælder imidlertid kun de basale, forbrugerrettede Windows 7-computere og ikke de tungere business-rettede udgaver.

Microsoft bedyrer, at selskabet vil give et års varsel til pc-leverandørerne, inden leverancerne af Windows 7 Professional indstilles.

Det betyder i sagens natur, at pc-leverandører som Lenovo, HP og Dell i skrivende stund har mulighed for fortsat at sælge pc'er med Windows 7 Professional til i hvert fald februar 2015 - og sandsynligvis endnu længere.

Det skyldes, at Windows 7 har vist sig populær blandt mange virksomheder, der har reageret mod den nye kakkel-baserede brugergrænse-flade i Windows 8, som slet ikke ligner det Windows, som brugerne hidtil har været vant til.

Blandt andre analysehuset Gartner har tidligere vurderet, at Windows 7 vil blive det mest udbredte Windows-system i virksomhederne i løbet af nogle år, og at mange virksomheder vil forsøge at beholde Windows 7 så længe som muligt.

Læs også:

Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Sådan går det med Windows 8 på danske arbejdspladser

Sådan nedgraderer du nemt Windows 8 til Windows 7

Guide: Sådan kommer du godt i gang med Windows 8

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S