Mozilla på trapperne med smartphone til 135 kroner

På mobil-konferencen i Barcelona er der dyre telefoner, og så er der de helt billige. Læs her, hvad Mozilla har i støbeskeeen til sultne mobilmarkeder.

Artikel top billede

Det kan godt være, at for selskaber som Apple og Samsung ligger de store pengesummer i den dyre ende af smartphone-markedet.

Men det rører tilsyneladende ikke Mozilla, som på Mobile World Congress i Barcelona har løftet sløret for tankerne om en kommende smartphone med et prisskilt på blot 25 dollar, svarende til omkring 135 klingende danske kroner.

Lanceringen af den billige smartphone kommer til at ske sammen med den kinesiske chipfabrikant Spreadtrum, der sammen med Mozilla har sigtekornet indstillet på at udvikle en smartphone med Firefox-styresystem til udviklingslande som Indien og Indonesien.

Tilsyneladende er der allerede operatører klar, da selskaber som Telenor, Telkomsel og Indosat blandt flere har vist interesse for den billige mobilmodel.

Det skriver ZDnet.com.

Sådan bliver billig telefon

For ikke så længe siden lancerede Mozilla sit Firefox-styresystem, der skal gøre det muligt at benytte Mozillas mobiltelefoner. 

Og udover at lufte tankerne omkring den hyperbillige smartphone, har Mozilla også vist sin referencearkitektur til kommende hardware- og softwaretiltag i de næste generationer af Mozillas telefoner.

Det drejer sig om konkret om at udvikle-referencemodellen Firefox OS Flame, som også lige får luftet sine specifikationer under den milde Barcelona-himmel.

Det drejer sig om en Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1,2 GHz dualcore-processor, hvor der medfølger en 4,5" skærm og 5 megapixel kamera bagved og 2 megapixel i frontkameraet.

Dertil kommer 3G UMTS quadband og et sted mellem 256MB til 1GB RAM i hukommelsen.

Selvom disse specifikationer kan variere fra den kommende discount-mobil, så vil de ikke kunne adskille sig meget væsentligt, da der jo skal produceres et helt app-marked, som kan køre på Firefox OS Flame-mobiler.

Læs også:
Mozilla-mobiltelefon på tegnebrættet

Sådan vil Mozilla forandre din Firefox for at tjene flere penge

FAQ: Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS