Mozilla på trapperne med smartphone til 135 kroner

På mobil-konferencen i Barcelona er der dyre telefoner, og så er der de helt billige. Læs her, hvad Mozilla har i støbeskeeen til sultne mobilmarkeder.

Artikel top billede

Det kan godt være, at for selskaber som Apple og Samsung ligger de store pengesummer i den dyre ende af smartphone-markedet.

Men det rører tilsyneladende ikke Mozilla, som på Mobile World Congress i Barcelona har løftet sløret for tankerne om en kommende smartphone med et prisskilt på blot 25 dollar, svarende til omkring 135 klingende danske kroner.

Lanceringen af den billige smartphone kommer til at ske sammen med den kinesiske chipfabrikant Spreadtrum, der sammen med Mozilla har sigtekornet indstillet på at udvikle en smartphone med Firefox-styresystem til udviklingslande som Indien og Indonesien.

Tilsyneladende er der allerede operatører klar, da selskaber som Telenor, Telkomsel og Indosat blandt flere har vist interesse for den billige mobilmodel.

Det skriver ZDnet.com.

Sådan bliver billig telefon

For ikke så længe siden lancerede Mozilla sit Firefox-styresystem, der skal gøre det muligt at benytte Mozillas mobiltelefoner. 

Og udover at lufte tankerne omkring den hyperbillige smartphone, har Mozilla også vist sin referencearkitektur til kommende hardware- og softwaretiltag i de næste generationer af Mozillas telefoner.

Det drejer sig om konkret om at udvikle-referencemodellen Firefox OS Flame, som også lige får luftet sine specifikationer under den milde Barcelona-himmel.

Det drejer sig om en Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1,2 GHz dualcore-processor, hvor der medfølger en 4,5" skærm og 5 megapixel kamera bagved og 2 megapixel i frontkameraet.

Dertil kommer 3G UMTS quadband og et sted mellem 256MB til 1GB RAM i hukommelsen.

Selvom disse specifikationer kan variere fra den kommende discount-mobil, så vil de ikke kunne adskille sig meget væsentligt, da der jo skal produceres et helt app-marked, som kan køre på Firefox OS Flame-mobiler.

Læs også:
Mozilla-mobiltelefon på tegnebrættet

Sådan vil Mozilla forandre din Firefox for at tjene flere penge

FAQ: Her er alt du skal vide om Firefox OS til smartphones

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job