Kendt it-danskers kæmpeejendom på tvangsauktion

I dag blev en omstridt it-ejendom sat på tvangsauktion. Både ejendommen og ejeren har været nok så meget igennem de seneste par år.

Artikel top billede

Den tidligere bredbåndsudbyder ComX's domicil på Herstedvang 8 i Albertslund var i dag klokken 09.00 på tvangsauktion ved retten i Glostrup.

Det skete i forbindelse med den tidligere ComX-direktør Finn Helmers personlige konkurs.

Bygningen, der fungerede som kontor, administration, salg og lager, huser godt 6.000 kvadratmeter, og det mest seriøse bud faldt fra en af panthaverne i bygningen, der bød 8 millioner kroner.

Tilbuddet var dog mere af formel art, og panthaveren begærede en anden auktion, som skal finde sted 9. april klokken 11.00.

"Jeg gætter på, at panthaverne håber på en højere salgspris, når den nu kommer til salg anden gang," siger Morten Hjortebjerg, advokat hos advokatfirmaet Poul Schmidt, der har stået for håndteringen af tvangsauktionen.

Bygningen er vurderet til at have en ejendomsværdi på 17 millioner kroner.

"Der har ikke været den store interesse for bygningen. Det er jo en investeringsbygning, så det er ikke lige noget, som liebhaverne kigger efter," tilføjer Morten Hjortebjerg.

Fra minus til plus til tvangsauktion

Bygningen har været noget igennem, inden den røg på tvangsauktion.

Da "Giga-manden" Finn Helmer i 2006 gik ind og overtog direktørposten i det sjællandske bredbåndsselskab, sivede ComX' kapital som luften i en hullet ballon.

I et forsøg på at stoppe den synkende skude investerede Finn Helmer et trecifret millionbeløb i ComX og endte med at have over 100 millioner kroner til gode i selskabet, men da der i 2010 endelig begyndte at vise sig et overskud, blev Finn Helmer presset ud af selskabet af ComX' anden storaktionær, Nykredit.

Derefter gik det ned ad bakke. Finn Helmer beholdt sin investering på 150 millioner kroner i selskabet, men da Finn Helmers partner i ComX, Jesper Jørgensen, gik konkurs i 2010, stod Finn Helmer med bygningen i Albertslund, som har givet ham en gæld på 38 millioner kroner.

Det betød, at Finn Helmer endte i personlig konkurs, og ComX blev solgt til TDC.

Ifølge kreditorerne endte Finn Helmer med at skylde en kvart milliard kroner.

Finn Helmer har ikke selv noget med salget af ComX-bygningen at gøre og har overladt det hele til kuratoren.

Læs også: Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

Læs også: Finn Helmer taber retsopgør om konkurs

Læs også: Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Læs også: Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Team Lead for Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job