Kendt it-danskers kæmpeejendom på tvangsauktion

I dag blev en omstridt it-ejendom sat på tvangsauktion. Både ejendommen og ejeren har været nok så meget igennem de seneste par år.

Artikel top billede

Den tidligere bredbåndsudbyder ComX's domicil på Herstedvang 8 i Albertslund var i dag klokken 09.00 på tvangsauktion ved retten i Glostrup.

Det skete i forbindelse med den tidligere ComX-direktør Finn Helmers personlige konkurs.

Bygningen, der fungerede som kontor, administration, salg og lager, huser godt 6.000 kvadratmeter, og det mest seriøse bud faldt fra en af panthaverne i bygningen, der bød 8 millioner kroner.

Tilbuddet var dog mere af formel art, og panthaveren begærede en anden auktion, som skal finde sted 9. april klokken 11.00.

"Jeg gætter på, at panthaverne håber på en højere salgspris, når den nu kommer til salg anden gang," siger Morten Hjortebjerg, advokat hos advokatfirmaet Poul Schmidt, der har stået for håndteringen af tvangsauktionen.

Bygningen er vurderet til at have en ejendomsværdi på 17 millioner kroner.

"Der har ikke været den store interesse for bygningen. Det er jo en investeringsbygning, så det er ikke lige noget, som liebhaverne kigger efter," tilføjer Morten Hjortebjerg.

Fra minus til plus til tvangsauktion

Bygningen har været noget igennem, inden den røg på tvangsauktion.

Da "Giga-manden" Finn Helmer i 2006 gik ind og overtog direktørposten i det sjællandske bredbåndsselskab, sivede ComX' kapital som luften i en hullet ballon.

I et forsøg på at stoppe den synkende skude investerede Finn Helmer et trecifret millionbeløb i ComX og endte med at have over 100 millioner kroner til gode i selskabet, men da der i 2010 endelig begyndte at vise sig et overskud, blev Finn Helmer presset ud af selskabet af ComX' anden storaktionær, Nykredit.

Derefter gik det ned ad bakke. Finn Helmer beholdt sin investering på 150 millioner kroner i selskabet, men da Finn Helmers partner i ComX, Jesper Jørgensen, gik konkurs i 2010, stod Finn Helmer med bygningen i Albertslund, som har givet ham en gæld på 38 millioner kroner.

Det betød, at Finn Helmer endte i personlig konkurs, og ComX blev solgt til TDC.

Ifølge kreditorerne endte Finn Helmer med at skylde en kvart milliard kroner.

Finn Helmer har ikke selv noget med salget af ComX-bygningen at gøre og har overladt det hele til kuratoren.

Læs også: Budkrig: Kæmpe ville også have ComX - men blev slået af TDC

Læs også: Finn Helmer taber retsopgør om konkurs

Læs også: Kreditorer forlanger kvart milliard af konkursramte Finn Helmer

Læs også: Fallerede Finn Helmer om nyt top-job: Begynder helt forfra

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job