Danske skoleelever får programmering på skemaet

Et forsøg i en dansk kommune betyder, at folkeskoleelever skal lære at programmere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nu skal danske folkeskoleelever lære at programmere.

I hvert fald som et forsøg i Frederiksberg Kommune, skriver HK.

Kommunen har kastet 150.000 kroner efter forsøget.

"Programmering bliver en hel basal kundskab - stort set i stil med at kunne læse, skrive og regne," udtaler 2. viceborgmester Katrine Lester (S) til bladet.

"I gamle dage gik folk på kursus i tekstbehandling. I dag er det ikke engang noget, man skriver på sit CV. Sådan bliver det i fremtiden med programmering. Det er noget, man bare skal kunne i et eller andet omfang," lyder spådommen fra hende.

Programmører eller lærere

Ud over de 150.000 kroner kan yderligere en million kroner komme i spil, oplyses det.

Præcist hvordan det skal skrues sammen er ikke helt på plads.

For eksempel er det ikke afgjort, om eleverne skal undervises af lærere eller programmører, der hentes udefra.

Debatten om hvorvidt skolelever burde lære programmering - nøjagtig som de lærer at læse, skrive og regne - har verseret i nogen tid.

Læs også:

Selvfed nørd-idé: Programmering i Folkeskolen?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job