Nets meget tæt på salg: Solo-forhandlinger i gang med køber

Nets i gang med eksklusiv-forhandlinger med mulig køber. Se her, hvem der står til at overtage Nets. Handel kan være på plads inden påske.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Meget tyder på, at salget af Nets nærmer sig så hastigt, at det kan være muligt, at en endelig købs-aftale vil være på plads inden påske.

Ifølge Berlingske er der nemlig blevet luget så grundigt ud i feltet af mulige købere, at Nets nu vil indlede eksklusiv-forhandlinger med en enkelt byder.

Det drejer sig ifølge avisen om et konsortie bestående af de to amerikanske kapitalfonde Bain Capital og Advent International samt danske ATP.

Advent International ejer i forvejen KMD, som selskabet købte i 2012.

Selskabets bestyrelsesformand, den tidligere topchef for SAP og HP, Leo Apotheker, er således indsat af Advent International. Det kan du læse mere om her.

De to kapitalfonde ejer sammen også den britiske betalingsudbyder WorldPay.

Det højeste bud på Nets er for nylig blevet vurderet til at ligge i omegnen af 16-17 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her.

Fem spillere har været inde i finalen om Nets.

De tæller foruden det konsortie, der nu forhandler med Nets, den franske it-virksomhed Atos, kapitalfonden Nordic Capital sammen med Tryghedsgruppen, den amerikanske kapitalfond Silver Lake samt kapitalfonden Permira i samarbejde med den canadiske pensionskasse CPPIB.

Nets ejes i dag af 200 lokale pengeinstitutter i Norge og Danmark samt Danske Bank, Nordea, DnB og Nationalbanken.

De vurderede oprindeligt Nets til at være cirka 10 milliarder kroner værd, men den store interesse for selskabet har været med til at skrue prisen væsentligt i vejret.

Der har tidligere været udtrykt en del bekymring om, hvorvidt det kommende salg af Nets ville føre til højere priser for brug af eksempelvis dankortet.

Det kan du læse mere om her: Ekspert: Vi får gebyr på dankortet.

[b]Læs også:

Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Politisk krav: Stop salget af Nets

Flertal ikke i tvivl: Derfor er det en rigtig god ide at sælge Nets

Nets til salg: Nu tjekker købere datarummet[/b]

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S